logo

Policistům v Pardubicích ujížděl muž se zákazem řízení, zmizet se snažil v podzemních garážích nákupního centra

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V minulých dnech si policisté z pohotovostního a eskortního oddělení Pardubického kraje při noční hlídkové činnosti všimli řidiče, u kterého díky velmi dobré osobní znalosti pojali podezření, že má platný zákaz řízení motorových vozidel.

Policisté se proto rozhodli řidiče, který právě vyjížděl z podzemní garáže obchodního centra, zastavit a zkontrolovat. Když ale řidič policisty spatřil, bleskově se otočil a snažil se zmizet zpět v podzemní garáži. Hlídka se za mužem okamžitě otočila a začala ho pronásledovat. Při vjezdu do garáže se ale za prchajícím vozidlem vytvořila kolona a policisté tak se služebním vozem museli najet do protisměru a vyčkat, než si jich obsluha garáží všimne a závoru otevře. Ani to je ale nezastavilo, z vozidla vyběhli a pronásledovali ho dále „ po svých“. Po několika desítkách metrů řidiče doběhli a zastavili. Ten se policisty nejprve snažil přesvědčit, že vozidlo neřídil on, ale jeho přítelkyně, se kterou se ještě v garáži stihl prohodit na místo spolujezdce. Později se ale k řízení doznal.

Provedenou kontrolou v evidencích policisté zjistili, že má řidič platný zákaz řízení motorových vozidel, a to až do května roku 2019. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu byla negativní. Jelikož ale měli policisté podezření, že by řidič mohl být pod vlivem návykové látky, na místě provedli také orientační test na přítomnost drog v těle. Ten byl pozitivní na látky, které nasvědčovaly požití pervitinu a marihuany.

Po provedených úkonech policisté pětatřicetiletého muže převezli k lékařskému vyšetření, kde byl podroben odběru krve a moči.

Jízda se zákazem řízení byla ve zkráceném přípravném řízení předána státnímu zástupci. Za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Ve správním řízení pak navíc může dostat pokutu až 50 tisíc korun za řízení pod vlivem drog.

pprap. Bc. Dita Holečková, Policie ČR