logo

Policistům z olomouckého PEO ujížděla posádka BMW, řidič nakonec havaroval

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pátek 21. 7. krátce před půl jedenáctou dopoledne si policejní hlídka pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, v rámci běžného výkonu služby ve městě Olomouc, všimla osobního motorového vozidla BMW s dvoučlennou osádkou – mužem a ženou, bez přední registrační značky, které odbočovalo z ulice Dr. Milady Horákové směrem na ulici Masarykovu.

Na základě místní a osobní znalosti nebylo vyloučeno, že vozidlo řídí osoba, která má uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. Za vozidlem se rozjeli a za použití výstražného zvukového a světelného zařízení s nápisem „STOP“ ho chtěli zastavit a zkontrolovat. Řidič však na tuto situaci zareagoval tak, že začal s vozidlem zrychlovat a ujíždět po ulici Masarykově, Jeremenkově a poté až na ulici Kosmonautů, kde na křižovatce s ulicí Hálkovou nerespektoval světelnou signalizaci „Stůj“ a odbočil vlevo, přestože je dopravním značením odbočení vlevo zakázáno, na ulici Hálkovu.

Při tomto odbočovacím manévru ohrozil bezpečnost a plynulost a silničního provozu. S vozidlem pokračoval až k ulici Tovární, kde na kruhovém objezdu dostal smyk a narazil koly pravé strany do obrubníku. Policisté ho vyzvali, aby z vozidla vystoupil. Na to však nereagoval a zůstal ve vozidle.

Policisté ho za použití donucovacích prostředků z vozidla vytáhli. Zjistili jeho totožnost, kdy se jednalo o 25letého muže z Olomoucka, který má soudem uloženy dva platné zákazy řízení všech motorových vozidel, a to až do září 2021. Po poučení se odmítl podrobit jak orientační dechové zkoušce i orientačnímu testu na omamné a psychotropní látky, tak i lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocnici. Policisté navíc zjistili, že vozidlo, které řídil, má prošlou technickou kontrolu. Její platnost vypršela v dubnu letošního roku. Další jízdu mu zakázali.

Řidič je nyní podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dva roky. Jízda vozidlem bez platné technické kontroly a bez přední registrační značky je řešeno samostatně jako přestupek na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

por. Mgr. Irena Urbánková, PČR