logo

Pomocí detektoru kovů našel muž v lese 21 dělostřeleckých granátů

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu se procházel po lese za obcí Vroutek 28letý muž s detektorem kovu. Jeho objev však nebyl žádný pokad, ale nebezpečná munice. K nálezu musela být přivolána pyrotechnická služba expozitura Teplice, která objevila ne jeden, ale 21 kusů dělostřeleckých granátů ráže 10,5 cm německé výroby z druhé světové války. Všechen nebezpečný materiál si pyrotechnici odvezli k jeho následnému zničení.

Podobný nález objevila v neděli 38letá žena mezi obcemi Divice a Brloh. Tentokrát šlo o dělostřeleckou minu ráže 8 cm německé výroby z druhé světové války. Přivolaná pyrotechnická služba vyhodnotila, že převoz nebezpečného materiálu by byl velice riskantní. Do pondělních ranních hodin zabezpečené místo nálezu střežili policisté z obvodního oddělení Postoloprty.

Podle slov pyrotechniků byl iniciační prvek miny odjištěn, a tak za bezpečných a dobrých světelných podmínek provedli zneškodnění munice výbuchem přímo na místě nálezu. Během bezpečnostní opatření bylo zajištěno, aby nedošlo k žádnému zranění osob.

Oba oznamovatelé se zachovali velice správně. Ihned nález oznámili na linku 158 a vyčkali na místě do příjezdu policie.

Jak takový odstřel munice probíhá můžete vidět v následujícím videu:

Youtube Video
Podívat se na video

nprap. Mgr. Irena Pilařová, Policie ČR