logo

Posádky aerolinek se od vojáků učily, jak zachránit pasažéry havarovaného letadla

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Odborný záchranářský personál služby SAR vojenské letecké základny v pražských Kbelích tento týden v Krušných horách školí posádky leteckých společností ČSA a Travel Service.

„Úkolem pilota, který například ztroskotá s letounem, je postarat se o pasažéry a přeživší až do momentu, kdy je převezme záchranná jednotka. Do té doby je letecký personál zodpovědný za každého jednotlivého pasažéra. Proto je učíme postupy, aby záchrana raněných byla co nejefektivnější, a tento týden se zároveň specializujeme na specifika záchrany a sebezáchovy v zimních podmínkách,“ vysvětluje jeden z instruktorů kapitán Pavel Taršínský.

Posádky si na vlastní kůži vyzkoušely propadnutí do ledové vody

V prvních dnech cvičení se účastníci kurzu naučili, jak se zorientovat v zimním terénu, z přírodních materiálů si vyráběli sněžnice pro přesun do místa záchrany. Náročnou disciplínou bylo prolomení ledu a propadnutí do vody: „Na vlastní kůži zažili šok z ledové vody a následně zhruba pětisetmetrovou chůzi ve zmrzlém oděvu. Vše samozřejmě probíhalo za přítomnosti zdravotního dozoru,“ poukázal na bezpečnost výcviku Taršínský.

Součástí výcviku bylo též obstarání vody a potravy a s tím související příprava improvizovaného ohniště. Kromě toho si účastníci výcviku museli postavit ve sněhu přístřešek a jednu noc v něm přenocovat. Nechyběl noční pochod a orientace podle noční oblohy.

kapitánka Zuzana Špačková, AČR