logo

Požár v areálu farmy u Chrastavy napáchal škodu za 20 milionů korun

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Šestnáct jednotek hasičů zasahovalo v noci u rozsáhlého požáru v areálu Jezdecké školy JS Vysoká a Farmy Vysoká nedaleko Chrastavy.

Poplach byl jednotkám požární ochrany vyhlášen krátce po desáté hodině večer a již při příjezdu prvních cisteren na místo zásahu hořela střešní konstrukce na celém jednom traktu objektu. Právě v tomto křídle farmy se nacházela hotelová část a uvnitř tou dobou bylo 20 osob. Naštěstí všichni dokázali opustit silně zakouřenou budovu včas a nikdo nebyl zraněn.

Hasební práce probíhaly i za pomoci výškové techniky. Příslušníci likvidovali plameny ze čtyř žebříků. Starost zasahujícím hasičům dělalo velké množství naskladněného sena v dalších částech objektu a ve stodolách za budovou. Chlazením budov však zabránili rozšíření požáru do zemědělské části, ze které bylo v průběhu zásahu vyvedeno 51 koní.

Jednotky s živlem bojovaly až do brzkých ranních hodin. Zasažena byla plocha o rozloze 130 x 20 metrů. Na místo se již v noci dostavil vyšetřovatel příčin vzniku požárů HZS LK, který odhadl, že výše škody přesáhne 20 milionů korun. Proč začalo hořet stále není jasné a případ je v šetření hasičů a Policie ČR.

Tisková zpráva Policie ČR:
V pátek v noci dvě minuty po dvaadvacáté hodině policisté na lince 158 přijali oznámení o požáru farmy v Chrastavě. Požárem byla zasažena ubytovací hotelová část této farmy, ze které bylo evakuováno přibližně 20 osob. Z přilehlých stájí byli preventivně vyvedeni koně. V souvislosti s tímto požárem ke zraněnní osob nedošlo.

K určení příčiny vzniku požáru bylo dnes dopoledne provedeno ohledání místa požářiště, v rámci kterého byl i nasazen služební pes na vyhledávání akcelerantů hoření. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že příčinou rozsáhlého požáru byla nedbalost. Požár vznikl od popela z kamen vysypaného na dvůr. Žhavý uhlík byl větrem zafouknut na suché listí pod uskladněnými trámy u stěny pod střechou objektu.

Předběžná výše způsobené škody činí částku 50 – 60 miliónů korun. Policisté již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Případ v tuto chvíli šetří policisté z Obvodního oddělení v Chrastavě a liberečtí kriminalisté.

por. Bc. Pavlína Bílková, DiS., HZS LK + nprap. Dagmar Sochorová, Policie ČR