logo

Požár v hotelu v centru Prahy nepřežili čtyři lidé, další záchranáři resuscitovali

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 20. ledna 2018 v 18:03 hodin vyjely jednotky pražských profesionálních hasičů k nahlášenému požáru klimatizace v přízemí 5 patrového hotelu v ulici Náplavní v Praze. První jednotka byla na místě v 18:06 a již při prvotním průzkumu bylo zřejmé, že z důvodu většího počtu ubytovaných osob budou na místě potřeba další síly a prostředky. V prvních minutách byl také zřízen štáb velitele zásahu.

Celý objekt byl silně zakouřen, bylo nutné klienty hotelu evakuovat a z důvodu členitého prostoru uvnitř objektu hrozilo nebezpečí ztráty orientace. Hasiči zasahovali ve dvou bojových úsecích. Krajské operační a informační středisko na místo postupně vyslalo celkem 17 jednotek hasičů, včetně chemické jednotky z Petřin, jednotky Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a 6 jednotek dobrovolných hasičů. Zbylé pražské dobrovolné jednotky byly povolány k záloze na vlastních stanicích k pokrytí území hl.m. Prahy.

Postupně byl na místě zásahu vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Dopravu v okolí zásahu řídila Policie České republiky. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyslala k události vozidlo Atego, byl aktivován traumaplán, který byl odvolán po 20. hodině.

Na místo se dostavil krajský ředitel HZS hl. m. Prahy, brig. gen. Roman Hlinovský, primátorka Adriana Krnáčová a radní pro Bezpečnost Libor Hadrava. Hasiči pracovali na 3 C proudy v dýchací technice, během zásahu zachránili pomocí vyváděcích masek celkem 34 osob vnitřkem budovy i pomocí výškové techniky. 9 osob bylo zraněných, z toho 2 profesionální hasiči, kteří byli zraněni lehce. 2 osobám již záchranáři nemohli pomoci.

Lokalizace byla nahlášena v 21:01 hodin. Již během zásahu byli na místě vyšetřovatelé příčin požáru. Během nedělního dopoledne proběhne došetření případu, na místě budou vyšetřovací týmy hasičů a policistů.

V 22:26 hodin poslední přítomná jednotka provedla závěrečné rozebírací práce a hledání skrytých ohnisek. Objekt byl předán PČR.

Tisková zpráva Policie ČR:
Operátoři tísňové linky přijali v 18 hodin oznámení o požáru hotelu v Náplavní ulici v Praze1. Na místo ihned vyrazili policisté, kteří po příjezdu uzavřeli okolí hotelu, aby mohli hasiči a záchranáři nerušeně pracovat. Vzhledem k množství techniky, musela být zcela uzavřena jak Náplavní ulice, tak i Myslíkova. Policisté na místě řídili provoz a radili motoristům objízdné trasy.

Přibližně okolo 22 hodiny byl zásah ze strany záchranářů ukončen a místo si převzali kriminalisté. Ti budou nyní spolu s dalšími odborníky a vyšetřovatelem hasičů zjišťovat kde a proč začalo hořet.

Policisté budou také zjišťovat totožnost mrtvých i zraněných a vyrozumívat jejich rodinné příslušníky. V tuto chvíli jejich totožnost neznáme a usilovně pracujeme na tom, abychom ji zjistili.

Při požáru zemřeli celkem čtyři lidé.

Martin Kavka, HZS Praha + por. Bc. Jan Daněk, Policie ČR