logo

Požár v olomouckém hotelu uhasil automatický hasební systém a také ubytovaný host s hasicím přístrojem

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Několik minut před jednou hodinou ranní neděle 20.5.2018 přijalo centrum tísňového volání linky 112 informaci o požáru v hotelovém pokoji na devátém patře ulice Jeremenkova v Olomouci.

Operační středisko ihned k místu vyslalo jednotky v II. stupni požárního poplachu. K místu tak z řad profesionálních a dobrovolných hasičů vyrazilo osm jednotek. Dle upřesnění došlo k zahoření na jednom z pokojů menšího rozsahu.

Ještě před příjezdem jednotek proběhla evakuace zhruba 150 osob. Požár byl likvidován pomocí automatického hasebního systému a také za využití ručního hasící přístroje jednoho z ubytovaných. Hasiči provedli průzkum v podlaží po požáru, prostory nebyly nijak výrazně zakouřeny. Po celkové kontrole a vyloučení možných skrytých ohnisek jednotky zahájil odčerpání vody z chodeb poté co zde účinně zafungovalo automatické hašení.

Celá tato dramatická situace se obešla bez zranění, ubytované osoby disciplinovaně opustily své pokoje a po dobu nezbytně nutnou zůstaly v recepční hale objektu. Pokoje po zasažení požárem či následnou indispozicí byly hotelovým hostům kompenzovány náhradním ubytováním.

Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, s největší pravděpodobností požár způsobila nedbalost jednoho z ubytovaných při manipulaci s otevřeným ohněm. Výše škody po požáru bude v průběhu následujících dnů upřesněna.

Tisková zpráva Policie ČR (por. Mgr. Jiřina Vybíhalová):
Dne 20. 5. 2018 o půl jedné ráno jsme přijali oznámení, že v jednom z hotelových pokojů na ulici Jeremenkově v Olomouci došlo k požáru. Podle prvotního šetření za vznikem požáru stála neopatrnost jednoho z hostů při manipulaci s otevřeným ohněm.

Samotný požár, který nebyl velkého rozsahu, byl ještě před příjezdem záchranných složek likvidován pomocí automatického hasebního systému a za pomoci ručního hasicího přístroje. V souvislosti s likvidací této události nebyl nikdo zraněn. Hosté hotelu se ještě před příjezdem záchranných složek přemístili do bezpečného prostoru, kde vyčkali, až se budou moci znovu ubytovat. Škoda způsobená požárem a jeho následnou likvidací nebyla doposud přesně určena.

K příčinám vzniku požáru prováděli na místě policisté šetření v součinnosti s vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Veškeré okolnosti případu jsou předmětem dalšího šetření, přesná právní kvalifikace skutku doposud nebyla stanovena.

Zdeněk Hošák, HZS OLK