logo

Pražská záchranka velela u největší dopravní nehody autobusu od devadesátých let

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pátek v 15:40 hodin dispečerky pražské záchranky přijaly první volání z místa dopravní nehody u Horoměřic, kde se srazil osobní automobil s autobusem, který následně narazil do stromu.

Ačkoliv k havárii došlo přibližně 300 metrů za hranicí hlavního města, pražská záchranná služba po domluvě se středočeskými kolegy převzala nad celou záchrannou akcí velení. Jednalo se o největší dopravního nehodu autobusu, u které pražská záchranka od 90. let zasahovala. Na místě zemřeli tři lidé, dalších 45 utrpělo zranění.

Už v prvních minutách bylo zřejmé, že na místě je velký počet zraněných, proto dispečerky téměř současně s vysláním prvních posádek aktivovaly tzv. traumaplán. Tento krok mimo jiné zahrnuje oslovení spolupracujících dopravních zdravotních služeb a nemocnic, které operačnímu středisku sdělí, kolik pacientů a v jak závažném stavu jsou schopny při mimořádné události přijmout.

Při dopravní nehodě tři lidé zemřeli a dalších 45 lidí utrpělo zranění. Šest lidí bylo zraněno vážně, šlo především o úrazy hlavy, hrudníku a pánve. Devět lidí utrpělo středně těžká zranění a 30 lidí bylo poraněno lehce. Mezi zraněnými bylo 12 dětí a celkově převažovaly ženy. Záchranáři museli dva pacienty, z toho jedno dítě, uvést do umělého spánku, zajistit u nich dýchací cesty a napojit na umělou plicní ventilaci.

Celkem na místě zasahovalo dvacet posádek záchranářů a řidičů ZS, pět lékařů včetně vedoucího lékaře, speciální vůz Atego pro transport většího počtu pacientů, inspektor v roli vedoucího zdravotnické složky, krizový manažer a náměstek ředitele NLZP, oba jako vedoucí odsunu pacientů. Na operačním středisku událost koordinovalo osm dispečerek. Vrtulník letecké záchranné služby nemohl kvůli nepříznivému počasí vzlétnout, proto jeho posádka vyrazila na místo nehody vozem. Traumaplán byl ukončen v 18:01.

Na místě zasahovaly kromě pražských posádek samozřejmě i středočeští záchranáři a velmi ochotně vypomohli i kolegové z Meditransu, Pragomediky plus, ASČR a zapojila se i posádka dobrovolných záchranářů. K převozu lehce zraněných pacientů do nemocnic sloužil i autobus.

Pacienti směřovali do šesti pražských nemocnic: Fakultní nemocnice Motol, Ústřední vojenská nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice.

Vzhledem ke značné obtížnosti zásahu byla všem zasahujícím zaměstnancům i spolupracujícím kolegům nabídnuta pomoc tzv. peerů, speciálně vyškolených zdravotníků, kteří poskytují psychosociální podporu po náročných zásazích, jako bývají výjezdy ke zraněným dětem a podobně.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy velmi děkuje dvěma svědkům, kteří poskytli cenné prvotní informace z místa nehody. Obrovský dík patří také kolegům ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, spolupracujících dopravních zdravotnických služeb, Hasičského záchranného sboru ČR, Policie ČR, Městské policie a také personálu všech nemocnic, které se zapojily do traumaplánu.

Jsme velmi pyšní, jak skvěle a s jakým nasazením se naši záchranáři, řidiči, lékaři i operátorky s hromadným neštěstím takového rozsahu – v rámci obvyklého pátečního provozu – vypořádali.

Bc. Jana Poštová, ZZS HMP