logo

Pražská Záchranná služba aktivovala traumaplán potřetí od poloviny prosince

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyšetřila během sobotního zásahu při požáru hotelu v ulici Náplavní 34 lidí.

Osm osob posádky transportovaly do nemocnic, dva lidé i přes veškerou péči na místě zemřeli. Podle informací Všeobecné fakultní nemocnice v neděli bohužel podlehli svým zraněním ještě další dva lidé, které sanitky převezly do zdravotnického zařízení. V krátké době se jednalo už o třetí případ, kdy pražská záchranka aktivovala tzv. traumaplán, tedy postup pro situace s vysokým počtem zraněných osob.

Velmi vážná zranění během požáru utrpělo pět osob, čtyři z nich posádky na místě resuscitovaly. U tří pacientů se podařilo zdravotníkům jejich srdeční činnost obnovit. Ačkoliv se jednalo o požár, mezi zraněnými nebyli žádní pacienti s popáleninami, dominovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře. Jeden člověk byl zraněn středně těžce a tři lehce. Každé z vyšetřovaných osob záchranáři změřili hladinu oxidu uhelnatého v krvi, aby vyloučili případnou otravu zplodinami hoření. Mezi zraněnými je i dvojice zasahujících hasičů, oba muži jsou mimo ohrožení života.

Na místě zasahovalo šest záchranářských posádek, dvě lékařské posádky, inspektor, koroner a speciální vůz Atego, který je vybaven i kyslíkovou terapií pro větší počet pacientů. U zásahu byl přítomný také ředitel Petr Kolouch, náměstek Sekce pro léčebně preventivní péči, náměstek Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků, krizový manažer a tisková mluvčí.

Potřetí krátce po sobě vyhlašovala pražská záchranka traumaplán pro mimořádné situace s vysokým počtem zraněných. Tento krok zahrnuje i oslovení spolupracujících dopravních zdravotních služeb a nemocnic, které operačnímu středisku sdělí, kolik pacientů a s jak závažnými zraněními jsou schopny přijmout. Záchranáři při vyhlášeném traumaplánu přecházejí na metodiku pro ošetření vysokého počtu zraněných na jednom místě. V prosinci záchranka vyhlásila traumaplán při srážce autobusu s nákladním vozem na Kunratické spojce, kdy utrpělo zranění devět lidí. V polovině ledna byl aktivován traumaplán po dopravní nehodě osobního vozu a autobusu nedaleko Horoměřic, kdy posádky ošetřily 45 lidí, tři osoby na místě zemřely.

Pro mimořádné situace s vysokým počtem zraněných osob udržuje záchranná služba neustále na vysoké úrovni svou krizovou připravenost, což zahrnuje mimo jiné kontinuální vytváření traumatologického plánu a postupů, přípravu tematických cvičení a vybavování posádek takovými prostředky, aby byly akceschopné i během specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízený vysoký počet pacientů. Mezi takové prostředky patří například třídicí pásky a karty pro triáž zraněných, která určí pořadí ošetření na místě a prioritu transportu do zdravotnického zařízení, či kontrolní listy s postupy u konkrétních událostí.

Důležitou součástí krizové připravenosti jsou i ochranné prostředky jako dýchací masky, balistické vesty, helmy, brýle, neprůřezné rukavice či detektory oxidu uhelnatého.

Vážíme si poděkování od ministra zdravotnictví a vedení Prahy za naše nasazení při této události. Záchranná služba velmi děkuje zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému, především pak Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy, a také všem zaměstnancům pražské záchranky, kteří se do zásahu zapojili.

Bc. Jana Poštová, ZZS HMP