logo

Pražská Zásahová jednotka cvičila v obchodním centru

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Za účasti policejního prezidenta si pražská zásahová jednotka vůbec poprvé v praxi vyzkoušela, jak je připravena zakročit proti útočníkovi se střelnou zbraní v obchodním centru.

V noci na středu se v prostorách zličínského obchodního centra uskutečnilo taktické cvičení zásahové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Cvičení bylo realizované v rámci společného projektu k ochraně měkkých cílů jako reakce na potřebu ověřit si základní taktické postupy policistů ze zásahové jednotky v prostorách hypermarketu, které jsou specifické a nebývají standardně využívané k výcviku policistů ze zásahových jednotek. Načerpané zkušenosti pak policisté budou moci efektivně využít k vytvoření metodiky pro postup zásahových jednotek při obdobných situacích a k aplikaci do konkrétních opatření.

Svou osobní účastí na místě policistům vyjádřil podporu policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý.

Cvičení, které odstartovalo hodinu před půlnocí, se zúčastnily dvě zásahové skupiny po deseti policistech. Pro účely cvičení byly připravené tři varianty modelových situací, které vycházely z jednotného scénáře – v nákupní zóně hypermarketu začal střílet pachatel, který se posléze schoval v prostorách obchodu. Jednotlivé tři varianty modelových situací dále specifikovaly další jednání pachatele. Obě zásahové skupiny si navíc vždy při těchto jednotlivých variantách vyzkoušely různé způsoby zákroku, tedy jak rychlý způsob zásahu, tak i takzvané pomalé propátrávání terénu.

Policisté si tak měli možnost vůbec poprvé prakticky vyzkoušet časovou náročnost zákroku v reálném prostředí, efektivitu použití standardní zásahové výzbroje, zkoušku rádiové komunikace v prostorách obchodu, efektivní využívání technického vybavení nákupního centra, využití zákrytů v otevřeném prostoru nákupní plochy a další situace, které do té doby měli možnost zkoušet pouze v simulovaných podmínkách.

„V minulém týdnu jsme měli možnost zúčastnit se cvičení prvosledových hlídek v Brně. Tady v obchodním centru jsme dnes viděli taktické cvičení zásahové jednotky, která si vůbec poprvé mohla vyzkoušet zákrok v reálném prostoru hypermarketu. Není tak dávno od tragické události v Uherském Brodě a policie musí být připravena v případě, že se bude obdobný scénář opakovat. Proto taková cvičení považuji za nezbytnou součást policejní praxe, ve které budeme i nadále aktivně pokračovat,“ řekl na tiskovém briefingu policejní prezident.

Na tom, že cvičení mělo do budoucna přínos pro zajištění bezpečnosti návštěvníků obchodního centra, se shodli také zástupci managementu obchodního řetězce.

„Také bych velice rád poděkoval za vstřícnost a profesionalitu zástupců obchodního řetězce, který pražské zásahové jednotce poskytl prostory,“ doplnil genmjr. Tomáš Tuhý.

MrK, Týdeník Policie + kpt. Mgr. Iveta Skupien, PČR