logo

Pražští a plzeňští kriminalisté spolu s celníky dopadli organizovanou skupinu pachatelů násilné trestné činnosti

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté z pražské Palmovky, jejichž specializací jsou loupežná přepadení, ve spolupráci s příslušníky Odboru pátrání Plzeň Celní správy GŘC MF ČR a policisty z hospodářské kriminálky plzeňského krajského ředitelství provedli v uplynulých dnech realizaci, jejíž součástí byla i mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních ato ve věci případu zvlášť závažného násilného zločinu spáchaného na území Spolkové republiky Německo. Orgány činné v trestním řízení Spolkové republiky Německo o případu informovaly minulý týden.

Po více jak roční mravenčí práci se podařilo kriminalistům a příslušníkům Celní správy shromáždit dostatek důkazů k provedení samotné akce, která byla realizována ve spolupráci s němeskou policií počátkem října. Při akci bylo zatčeno, zadrženo a jinak omezeno na osobní svobodě celkem 15 osob ve věku od 21 do 61 let na území tří evropských států.

Youtube Video
Podívat se na video

Na čtyři tyto osoby byl vydán Evropský zatýkací rozkaz a na další osobu, která před šesti lety uprchla z vězení na Ukrajině a pod skrytou identitou se skrývala na našem území, dokonce Mezinárodní zatýkací rozkaz. Skupinu tvořili zejména muži ukrajinské národnosti (bývalí příslušníci ozbrojených složek), občané ČR a SRN. Skupina se dopouštěla různorodé násilné, majetkové a společensky nebezpečné trestné činnosti nejen na území České republiky, ale i SRN, Slovenska a Rakouska, její členové páchali např. loupežná přepadení, nedovolená ozbrojování, krádeže, krácení daní atd.

Youtube Video
Podívat se na video

Její členové s ohledem na svou minulost pracovali sofistikovaně a skupina měla svoji hyearchii s rozdělením rolí. Dosud zadokumentovanou trestnou činností pachatelé způsobili škodu přesahující deset miliónů korun. Vzhledem k nebezpečnosti pachatelů a jejich minulosti prováděla jejich zatýkání na území ČR Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a Skupina operativního nasazení Celní správy (S.O.N.).

Youtube Video
Podívat se na video

Vzhledem k dosud prováděnému vyšetřování je velmi pravděpodobné, že se okruh zatčených a posléze obviněných osob ještě rozšíří.Na území ČR i SRN policisté a celníci provedli množství domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž byla nalezena speciálně upravená střelná zbraň, finanční hotovost v řádech milionů korun, zlaté šperky v hodnotě milionu korun, více jak 300g methamphetaminu, zajištěno 1,5 tuny řezaného tabáku, velké množství nekolkovaných cigaret, odcizené luxusní vozidlo v hodnotě tří milionů korun, padělané pasy, razítka a písemnosti sloužící k legalizaci pobytů cizinců na našem území.

Zatčeným osobám, které se nacházejí ve vydávací vazbě nebo již byly předány k trestnímu stíhání do SRN, hrozí až 15 leté vězení. Je velmi pravděpodobné, že po vykonání trestu si další trest odpykají v České republice, kde jim hrozí dalších osm let za mřížemi. Vzhledem k rozsahu akce se samotné realizace zúčastnilo celkem 250 policistů na území ČR a dalších 100 policistů na území dalších evropských států.

mjr. Mgr. Andrea Zoulová, PČR