logo

Před Vánoci přibývá v Praze opilých řidičů, tvrdí strážníci

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od pátečního večera zaznamenala pražská městská policie další čtyři případy řidičů, kteří neváhali sednout za volant pod vlivem alkoholu a tím ohrozit nejen svůj život, ale i život dalších lidí. Téměř všichni na sebe upoutali pozornost dopravním přestupkem spojeným s ne zcela plynulou jízdou. V nejednom případě došlo ke škodě na majetku a dokonce i o snahu před hlídkou městské policie ujet. Všechny opilé řidiče strážníci předali policistům. Vedle opilců za volantem strážníci zadrželi také cizince se zákazem řízení motorových vozidel a navíc se zákazem pobytu na našem území.

První případ se stal v pátek večer na území obvodu Prahy 6. Řidič jedoucí bez rozsvícených světel si ani nepovšiml, že se ho strážníci jedoucí v policejním vozidle snaží zastavit pomocí světelného a zvukového zařízení. A není se čemu divit! Osmadvacetiletý mladík nadýchal více jak 3,2 ‰.

Den po té, tedy v sobotu, strážníci z Prahy 9 při své běžné kontrolní činnosti spatřili opět neosvětlený osobní vůz jedoucí v protisměru. Řidič vozidla navíc odbočoval na vedlejší ulici, aniž by dal znamení o změně směru jízdy. Těsně před tím, než ho hlídka zastavila, málem naboural do obrubníku. Velké překvapení pak čekalo na strážníky, když zjistili, že námraza pokrývající celé auto je i na předním okně, kde si řidič oškrábal jen velmi malý průhled o velikosti přibližně 20 x 30 cm. Vzhledem k nesrozumitelné artikulaci a závanu alkoholu to zřejmě nebyl jediný důvod, kvůli kterému pětapadesátiletý muž téměř netrefil silnici. Kontrolní dechová zkouška prokázala skoro 2 ‰ alkoholu.

V téměř ve stejnou dobu v samotném centru Prahy vjelo červené osobní auto do míst, kde je zákaz vjezdu všech motorových vozidel. Pro podezření ze spáchání přestupku hlídka, která událost zaznamenala, řidiče zastavila. Muž – cizinec nebyl schopen prokázat svou totožnost. Strážníci proto přivolali na místo kolegy z cizinecké policie. Následně bylo zjištěno, že dvaatřicetiletý muž pobývá na území České republiky neoprávněně a k tomu má i vysloužený zákaz řízení motorových vozidel.

Youtube Video
Podívat se na video

V sobotu v brzkých ranních hodinách strážníci z Prahy 12 kontrolovali řidiče osobního motorového vozidla na základě jízdy bez rozsvícených světel, přejetí plné čáry souvislé a jízdy ve vysoké rychlosti. Vzhledem k tomu, že u dvaatřicetiletého řidiče byl cítit z dechu alkohol a jeho řeč nebyla zcela plynulá, rozhodla se hlídka provést orientační dechovou zkoušku. Muž si hlídce postěžoval nadávkou určenou sobě samému: „Jsem kretén. Je to tam!“, a dobrovolně ke zkoušce přistoupil. A měl pravdu. Bylo to tam! Strážníci mu naměřili více jak 1,5 ‰ alkoholu.

Vjetím do ulice v centru Prahy, kde je jednosměrný provoz, na sebe upoutal pozornost další hříšník. Strážníci z Prahy 1 se ho proto rozhodli zastavit. Řidič však na výzvu nereagoval a naopak ještě zrychlil. Při odbočování poškodil stojící vůz a pokračoval v riskantní jízdě dál. O pár metrů se jiné hlídce podařilo služebním vozidlem zkřížit ujíždějícímu řidiči cestu a donutit ho k zastavení. Ten však odmítal vystoupit a začal postupně přidávat plyn. Strážníci muže pomocí hmatů a chvatů donutili auto opustit. Ten však i nadále kladl aktivní odpor. Proto mu byla nasazena služební pouta. Následně bylo zjištěno, že se jedná o čtyřiapadesátiletého cizince, u kterého bylo provedenou dechovou zkouškou zjištěno více jak 2,0 ‰ alkoholu. V automobilu byla nalezena i dýmka pro kouření marihuany a ampule naplněná neznámou látkou rostlinného původu zelené barvy, jejíž vůně připomínala marihuanu.

Irena Seifertová, MP Praha