logo

Přepravu pacientů Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra zajistí nové sanitní vozy

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Čtyři nové a plně vybavené sanitní vozy dnes převzali lékaři a záchranáři ze Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra, a to z Oblastních zařízení ZZMV Ústí nad Labem, České Budějovice, Praha a z Polikliniky Praha.

Všechna vozidla byla dnešním dnem zařazena do ostrého provozu a budou plnit úkoly svěřené těmto oblastním zařízením, to znamená sloužit zdravotní péči o zaměstnance všech resortů ministerstva vnitra – zejména policisty, hasiče a další pracovníky ministerstva.

„Nové sanitky chápu zejména jako investici do kvality péče o zdraví těch, kteří se zase snaží nás, tedy celou společnost, chránit a udržovat v bezpečí“, prohlásila při slavnostním předání sanitek k záchranářům Mgr. Monika Pálková, MPA, náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce sociálního a zdravotnického zabezpečení, bezpečnostního výzkumu a projektového řízení. Paní náměstkyně popřála posádkám nových sanitek štěstí a polila jejich kapoty vodou z léčivého minerálního pramene z Mariánských Lázní, kde také pracují lékaři a zdravotníci ZZMV. Tím symbolicky uvedla vozy do provozu.

Tři sanitky budou zajišťovat přepravu pacientů a každodenní lékařskou a zdravotnickou službu hned v několika krajích. Vozy a jejich posádky budou asistovat při výcviku složek Policie ČR, při zajištění zdravotnické asistence pro policejní pyrotechnickou službu při manipulaci a likvidaci nalezené nebo zabavené munice a výbušnin. Umožní dálkový převoz pacientů v případě akutní potřeby. Budou asistovat při akcích a nácviku ochrany hranic, například na Varnsdorfsku při spolupráci české policie s jednotkami policie v Chemnitz, tedy na našem i německém území.

Jedna sanita je vybavena jako vůz rychlé záchranné pomoci. Sloužit bude především k zajištění lékařské a zdravotnické služby při zahraničních misích Policie ČR a Hasičského záchranného systému ČR. S její pomocí bude zabezpečován veškerý výcvik policistů – střelby, potápění, slaňování a jiné specifické činnosti PČR. Stane se také součástí zajištění doprovodu vládních delegací a lékařských služeb při ostrých zásazích pořádkových jednotek a URNA PČR.
Nové sanitky nabízejí větší komfort a umožní bezpečnější provoz posádkám a pohodlnější přepravu pacientů.

Sanitky a jejich posádky čeká náročný každodenní i mimořádný provoz. I proto Monika Pálková upozornila na úspěšnou modernizaci techniky a práci záchranářů. „Zcela nepochybně se jedná o další krok modernizace naší lékařské a zdravotnické techniky. Jsem si ale vědoma, že sanitní vůz, jakkoliv by byl supermoderní, není sám o sobě nic. K tomu, aby technika přinášela užitek, jste velmi zapotřebí také Vy – záchranáři a lékaři. To právě Vy a Vaše instituce uvádíte techniku v život a díky ní i životy a zdraví zachraňujete.“

Miloš Navrátil, ZZMV