logo

Přetížený náklad řepy i manipulace s tachografem

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje uspořádalo ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu v těchto dnech v našem kraji dopravně bezpečnostní akci.

Kontrolní akce byla zaměřená na dodržování Zákona o pozemních komunikacích, řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek, dále na aktuální stav vozidel včetně upevnění a hmotnost nákladu a také na dodržování podmínek sociální legislativy. Kontroly probíhaly na několika stanovištích v rámci celého Královéhradeckého kraje, kde probíhalo také kontrolních vážení vozidel na mobilních vahách. Od pondělí 23. 10. do středy 25. 10. 2017 tak policisté zkontrolovali celkem 75 nákladních vozidel, u kterých zjistili celkem 18 přestupků. Nejčastěji se jednalo o porušení hmotnosti vozidel v 15 případech a také porušení sociálních předpisů ve 3 případech.

Kromě méně závažných a tzv. „běžných“ přestupků museli muži zákona řešit také několik případů, se kterými se nesetkávají tak často. Řeč je například o řidiči nákladního vozidla, který vezl na návěsu hlínu, přičemž tento náklad byl přetížen o více jak 6 tun???. Policisté se také zaměřili na řidiče převážející z polí řepu, u kterých zaznamenali v několika případech rovněž přetížení nákladu, a to až o téměř 3 tuny na návěsu. Z praxe totiž vyplývá, že díky přetíženému nákladu může docházet k poškozování silnic II. a III. tříd, na kterých se tato vozidla nejen v sezoně pohybují.

Za pozornost rovněž stojí zmínit řidiče nákladního vozidla zn. Volvo z Královéhradecka, u jehož vozidla odhalili kolegové z Centra služeb pro silniční dopravu nelegální manipulaci z tachografem (viz foto). Navíc kontolní váhy odhalily přetížení na převáženém nákladu řepy o téměř 400 kg. Není bez zajímavosti, že tohoto autodopravce za stejný přestupek přitom řešili policisté již cca před dvěma lety. Za uvedené jednání mu nyní hrozí opět vysoká pokuta.

por. Mgr. Lenka Burýšková a por. PhDr. Ondřej Moravčík, Policie ČR