logo

Převoz nadměrné pacientky pohledem jihomoravských záchranářů

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Naši záchranáři si musí poradit i v případech, kdy je třeba ošetřit a transportovat nadměrného pacienta, jako se to stalo v těchto dnech. Vyjížděli jsme k ženě středního věku v septickém stavu. Zákrok, už tak náročný, byl ještě komplikovanější kvůli vysoké váze pacientky, konkrétně šlo o necelých 250 kg.

„Snažíme se příliš nezatěžovat naše kolegy hasiče a poradit si sami, ovšem vždy musíme myslet na to, aby se naše posádka nezranila, a také je třeba nakládat bezpečně s obézním pacientem. Mohlo by hrozit zranění v případě nesprávné manipulace,“ vysvětluje Daniel Bartošek, inspektor provozu jihomoravské záchranky. „Použili jsme speciální nosítka, která jsou schopna pojmout až 300 kg a za asistence hasičů jsme ženu transportovali do nemocnice. Dobře nám tentokrát posloužil speciální vůz XXL, se kterým vyjíždíme k pacientům, jejichž váha přesahuje 160 kg. Tento vůz je vybaven elektrickým stolem, který nám manipulaci s těžkým člověkem usnadní,“ doplňuje inspektor provozu.

Hasiči nám pomáhají nejen s převozem obézních pacientů, ale i s transportem pacientů v hůře přístupném terénu. Jsou vybaveni speciální vanou z pevného tvrzeného plastu a s popruhy, kam se pacient uloží do jakési prohlubně. Vana má až deset úchytů, takže ji může nést větší počet zasahujících. Jedná se tak o bezpečný transport jak z pohledu pacienta, tak z pohledu záchranářských týmů.

ZZS JMK