logo

Při nehodě autobusu u Prahy bylo zraněno 45 lidí, 3 lidé zemřeli

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vážná nehoda linkového autobusu s osobním autem mezi Prahou a Horoměřicemi. Autobus sjel do příkopu a narazil čelně do stromu. Na místě je větší počet zraněných.

Takto nějak vypadala v pátek okolo 16. hodiny prvotní informace o nehodě na silnici č. 240 mezi Horoměřicemi a pražskou Jenerálkou.

Ze zatím neznámých příčin došlo ke střetu vozidla Škoda Superb s linkovým autobusem společnosti Arriva (linka 316). Vzhledem k tomu, že v k nehodě došlo v pátek odpoledne, byl autobus logicky plný cestujících.

Na místo nehody byly okamžitě vyslány jednotky HZS Praha ze stanic Petřiny a Smíchov, jednotka Hasičského útvaru ochrany Pražského Hradu a dále pak jednotky HZS Středočeského kraje ze stanic Kladno, Roztoky, Rakovník (týlový kontejner) a Slaný (evakuační autobus). Jednotka JSDH Roztoky byla povolána na zálohu na vlastní zbrojnici.

ZZS Středočeského kraje na místo vyslala 6 svých posádek. ZZS hl. m. Prahy na místo vyslala větší množství RZP posádek, tři posádky s lékařem, Inspektora provozu, velkokapacitní speciál Atego a k místu zamířil také náměstek ředitele ZZS HMP. Povolány byly také posádky dalších zdravotnických služeb, například ZZS ASČR.

Na místo dále vyjelo velké množství hlídek Policie ČR z Prahy i Středočeského kraje a povoláni byli také strážníci MP Praha, kteří se především postarali o doprovod sanitek do nemocnic. V Praze byl aktivován traumaplán. Na přísun většího množství pacientů se připravovaly prakticky všechny větší pražské nemocnice, tedy například Motol, ÚVN Střešovice, či Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Hasiči z obou krajů zahájili po svém příjezdu vyprošťovací práce, vyprostit bylo potřeba hned několik osob.¨

Celkově bylo při nehodě zraněno 48 osob, z nichž 3 lidé utrpěli poranění neslučitelná se životem a lékaři u nich byli nuceni konstatovat smrt. 5 lidí bylo zraněno těžce, 10 středně těžce a dalších 30 osob utrpělo lehká poranění.

„Mezi zraněnými bylo 12 nezletilých do 18 let. 2 pacienty – z toho jedno dítě, museli záchranáři uvést do umělého spánku a připojit na umělou plicní ventilaci. Zranění byli transportování do těchto nemocnic: ÚVN, FNM, VFN, TN, FNKV a NNB. Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem účastnili záchrany zraněných, složkám IZS, záchranářům, lékařům, řidičům, operátorkám, dalším spolupracujícím složkám a příjmovým místům nemocnic. Speciální poděkování patří neznámé paní a pánovi, kteří skvěle komunikovali a spolupracovali s dispečerkami ZOS ZZSHMP ještě před příjezdem profesionálů,“ uvedla pražská záchranná služba.

Všechny zraněné záchranáři společně s hasiči roztřídili a postupně transportovali do nemocnic. Jak jsme již uvedli výše, při transportech pacientů asistovali také pražští strážníci.

Středočeští hasiči poskytli několika osobám posttraumatickou péči. Po hodině a půl se jednotky pražských hasičů vrátily zpět na své základny. Na místě zůstali policisté společně se středočeskými hasiči.

Silnice byla na několik hodin uzavřena. Nehodu kromě dopravních policistů vyšetřují také kriminalisté. K místu se následně dostavil i generální ředitel společnosti Arriva.

Složky IZS opět dokázaly, společně s personálem všech dotčených nemocnic, že dokáží rychle a efektivně spolupracovat. Kromě nich spolupracovali také mluvčí HZS Středočeského kraje a HZS Praha, paní Vladimíra Kereková a pan Martin Kavka. Ti si rozdělili jednotlivé úlohy, včetně komentování situace novinářům, zpracovávání fotodokumentace… Všem patří velké díky.

MrK, Týdeník Policie