logo

Při odpalování římské svíce utrpěl muž na Šumpersku poranění oka, obecně hodnotí policisté v Olomouckém kraji Silvestr jako klidný

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Silvestrovská noc se v rámci Olomouckého kraje obešla bez větších komplikací. Evidujeme pouze jednu událost mající souvislost s neopatrnou manipulací se zábavní pyrotechnikou, a sice římskou svící, při které si měl muž ze Šumperska poranit oko. Se zraněním byl převezen k ošetření do nemocnice. Dále evidujeme dva případy ovlivnění mladistvých osob alkoholem, v jednom případě s převozem do nemocnice.

Během včerejšího odpoledne a večera přijala linka tísňového volání také necelou desítku oznámení majících charakter stížnosti na používání zábavní pyrotechniky a s tím související poškození poštovní schránky na Šumpersku, rozbití skleněné výplně okna na Olomoucku, ale také poškození vozidla na Prostějovsku. Policisté na Olomoucku prověřovali také tři případy vzniku drobných požárů v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky. Jednalo se zejména o zahoření popelnic a zbytků po pyrotechnice.

V průběhu silvestrovské noci šetřili policisté v rámci Olomouckého kraje také téměř dvě desítky případů majících znaky přestupků proti občanskému soužití nebo veřejnému pořádku, případně také výtržnictví. Veškeré okolnosti těchto případů jsou nadále v šetření.

Od pondělní 18. hodiny evidujeme prozatím 8 dopravních nehod, v sedmi případech bylo u účastníků těchto nehod zjištěno ovlivnění alkoholem.

V souvislosti s návratem z oslav, rekreací a návštěv rodinných příslušníků očekáváme výrazné zvýšení hustoty provozu na silnicích. Apelujeme proto na řidiče, aby se obrnili trpělivostí, byli k sobě ohleduplní a dodržovali pravidla silničního provozu. Zároveň motoristům připomínáme, aby nepodceňovali ovlivnění tzv. zbytkovým alkoholem a za volant usedali skutečně až po vystřízlivění.

Havárie způsobené pod vlivem alkoholu končí většinou vážně a mnohdy i tragicky. Osoby ovlivněné omamnou látkou se při řízení dopouštějí závažných chyb a v okamžiku srážky se i hůře chrání. Zejména mladší lidé by měli být obezřetní. Kromě vlivu alkoholu u nich hraje nezanedbatelnou roli i jejich řidičská nezkušenost.

Záchranáři vyjížděli v kraji ke 175 případům
Výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje vyjížděly na Silvestra k 175 případům. Vyjma běžných stavů, u kterých posádky každodenně zasahují, se nesl poslední den v roce ve znamení oslav a tedy úrazů spojených zejména s alkoholem a pyrotechnikou.

Záchranáři zasahovali u čtyř úrazů způsobené pyrotechnikou s poraněním hlavy a horních končetin. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné peče byli všichni transportováni na traumatologické ambulance ve stabilním stavu a bez ohrožení základních životních funkcí.

K další bezmála dvacítce případů výjížděli záchranáři k pacientům, kteří si pod vlivem alkoholu způsobili nejčastěji pádem úrazy hlavy a končetin, pohmožděniny a odřeniny na různých částech těla.

Silvestr 2018 se obešel bez závažnějších stavů a v porovnání s lety předešlými jej lze statisticky hodnotit srovnatelně.

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová , Policie ČR + Pavel Lampa, ZZS OLK