logo

Při přistání v Žeravicích havaroval horkovzdušný balón, ten narazil do střechy domu i do drátů elektrického vedení

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pátek 13. července 2018 před osmnáctou hodinou došlo v katastru obce Žeravice k havárii horkovzdušného balonu při přistávacím manévru. Vyhlídkový let balonu z Olomouce byl dle jeho pilota nucen přistát z důvodu hrozící lokální bouřky.

Při přistávacím manévru však údajně vlivem neočekávaného poryvu větru a turbulence mělo dojít k náhlému propadnutí balonu v letové výšce. Následkem toho došlo k nárazu koše balonu do hřebenu střechy domu a následně ke kontaktu koše s elektrickým vedením. Nikdo z osmičlenné posádky nebyl při havárii zraněn.

Poškozením hřebenové tašky na domě vznikla škoda předběžně vyčíslená na 1 tisíc korun. Přetržením elektrického vedení a následného přerušení dodávky elektřiny do obce Žeravice a části obce Kokory byla způsobená dosud nevyčíslená škoda. Alkohol u čtyřiapadesátiletého pilota policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou.

Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění nehody jsou předmětem dalšího šetření, které policisté provádí ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Případná právní kvalifikace nebyla dosud stanovena.

por. Mgr. František Kořínek, Policie ČR