logo

Příchod Nového roku pohledem složek IZS v Moravskoslezském kraji

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Oslavy počátku Nového roku byly v Moravskoslezském kraji pro policii rušné. Za uplynulých čtyřiadvacet hodin přijali policisté operačního odboru stovky oznámení a při srovnání s běžnými operačními dny se jednalo o zhruba víc jak třetinové navýšení počtu oznámení. Četnější oznámení evidují policisté operačního odboru asi hodinu před silvestrovskou půlnocí, přičemž větší množství oznámení pokračovalo do zhruba čtvrté hodiny ranní (nicméně jednotlivé úkony byly konány i po předmětné době, ve zprávě zmiňuji nejexponovanější dobu dnešní noci, stejně jako jsou aktuálně přijímána další oznámení).

Spektrum protiprávního jednání bylo vskutku široké, od majetkového po násilný charakter. Opět byly prověřovány oznámení výtržností, gradující agrese, různého napadání, řešení rozličných sporů… Svou roli v některých případech sehrál alkohol. Mezi prvními trestnými činy v regionu tak evidujeme přečiny výtržnictví i ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Policisté prověřují též čtyři oznámení událostí zranění v souvislosti s manipulací s pyrotechnikou.

Započali jsme prověřovat rovněž první dopravní nehodu se smrtelným následkem. K neštěstí došlo 1. 1. 2018 kolem 02.20 hodin na silnici I/11 na Třinecku v katastru obce Hrádek. Při střetu vozu zn. Škoda Octavia, řízeného 31letým mužem, utrpěl 18letý chodec zranění, kterým podlehl. Komunikace byla v době události neprůjezdná, provoz byl veden náhradní trasou. Tragickou událost sdělil blízkým zesnulého krizový intervent. Policisté provedli ohledání místa činu, řidič nebyl ovlivněn alkoholem. K objasnění okolnosti události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti.

A alkohol hrál svou roli i na silnicích. Namátkou lze zmínit například událost, ke které došlo dnes kolem 5.15 hodin v Ostravě. 29letý řidič vozu zn. Renault měl přejet přes vyvýšený obrubník ulice Martinovské mimo komunikaci do tramvajového kolejiště. Provoz v místě byl v době události omezen. Orientační dechová zkouška vykázala hodnotu přesahující 1,3 promile alkoholu. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Přelom roku 2017 byl pracovní i pro Moravskoslezské záchranáře
V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2017 do šesté hodiny ranní 1.1.2018) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 430 případech, tedy o přibližně čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji. Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky ZZS zasahovat ve sto dvaadvaceti případech. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a noci srovnatelný s minulými roky a obešel se bez mimořádných událostí. Zatímco však běžně posádky ZZS MSK ošetřují z celkového počtu událostí pacienty se zraněními asi v jedné třetině a ostatní zásahy jsou u lidí s interními obtížemi, v posledních čtyřiadvaceti hodinách byla zraněna téměř polovina ošetřovaných pacientů.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji u pěti poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se nejčastěji o středně těžká zranění prstů horních končetin, v jednom případě pak obličeje. Zraněni byli čtyři muži a jedna žena. Po jednom případu došlo v okrese Frýdek-Místek a Nový Jičín, ke třem pak v Ostravě a blízkém okolí. V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni k více než pěti desítkám různých poranění. Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Zhruba ve dvou desítkách případů zranění posádkám ZZS uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Velká část úrazů se přitom přihodila osobám pod vlivem alkoholu.

S diagnózou opilosti či otravou alkoholem musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena téměř půldruhá desítka osob, mezi nimi také několik dospívajících dětí ve věku 15-17 let.

V průběhu silvestrovské noci záchranáři zasahovali u požáru ve Staré Vsi u Bílovce, kde ošetřovali dva muže. Jednoho z nich museli pro interní obtíže (nesouvisející přímo s požárem) transportovat do nemocnice. Druhý byl ponechán na místě události bez zjevného zdravotního postižení.

V noci posádka RLP vyjížděla rovněž ke smrtelné nehodě do obce Hrádek na Frýdecko-Místecku. Poranění neslučitelná se životem utrpěl při střetu s vozidlem chodec, jehož totožnost záchranáři v době zásahu neznali. Ošetřen na místě musel být jednatřicetiletý muž, který při nehodě utrpěl poranění hlavy a posléze byl předán na chirurgické ambulanci třinecké nemocnice.

Zásah ZZS si vyžádali také příbuzní dvanáctiletého hocha v Ostravě, kteří před půl druhou v noci operátorům nahlásili „akutní úraz“ – hřebík zabodnutý v ruce. Záchranáři na místě zjistili, že se nejedná o hřebík, ale připínáček, který navíc vězel pouze v kůži chlapcova zápěstí. Posádka jej vyňala, nekrvácející místo desinfikovala, překryla a dítě odevzdala zpět do péče blízkých…

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, Policie ČR + PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK