logo

Příslušníci a členové mělnických složek IZS zavítali k horským záchranářům do Pece pod Sněžkou

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Začátkem roku měli pracovníci IZS Mělník možnost seznámit se s činností a úkoly členů Horské služby v Peci pod Sněžkou a jejich spolupráci s dalšími složkami IZS.

Pro začátek trochu základních informací. Horská služba je jednou z ostatních složek v Integrovaném záchranném systému ČR. Jedná se o organizaci s velmi dobrým technickým a materiálovým vybavením, ale hlavně s kvalitně vycvičenými členy, kteří chtějí pomáhat lidem v horských a těžko přístupných oblastech, kteří se dostali do nesnází a jde jim o život. Majetek a zaměstnance zastřešuje organizace založená státem v roce 2005 pod názvem Horská služba, o.p.s.. Dobrovolné členy zase sdružuje Spolek Horská služba České republiky. Neinformovaný člověk by řekl, „Spolek“? Jak toto může profesionálně fungovat?!?“. Nooo, měli jsme možnost vidět práci členů Horské služby v Peci pod Sněžkou na vlastní oči a být u toho…

HS v Peci spadá do oblasti Krkonoše, kde působí horská služba již od roku 1934 a je tak nejstarší v celé republice. Základní pohotovostní linka horských záchranářů je 1210. Zároveň jsou velmi úzce propojeni s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby Královohradeckého kraje, takže kdokoliv zavolá 155, nic nezkazí. Na stanovišti HS kousek od sjezdovky Javor má službu dispečer HS v době od 07.30 do doby provozu lyžařských vleků. Poté jsou záchranáři v pohotovostním režimu k dispozici na telefonu a radiostanici. V okrsku je připraveno zasáhnout v případě pátracích a velkých záchranných akcí cca 16 dobrovolných členů HS a 5 kmenových zaměstnanců v oblasti Pece, včetně Velké Úpy, která je součástí Pece.

Velká výhoda oblasti Krkonoš je ve skutečnosti, že většina území spadá pod Královehradecký kraj a zde navázala Horská služba vynikající spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou tohoto Kraje, která zajišťuje zdravotnické školení pro členy HS v podobě třídenních stáží. Též je kompatibilní vybavení, které přispívá k hladkému předání pacienta mezi HS a ZZS, též byly nastaveny jednotné postupy spolupráce, což má za výsledek zvýšení efektivity společných výjezdů ke zraněným a pohřešovaným.

Horští záchranáři v Peci mají k dispozici dvě zásahová vozidla, čtyři zimní skútry a dvě čtyřkolky v zimě vybavené pásy, které jsou ideální v době, kdy končí sezóna a sníh je už jen místy a jinak je terén kamenitý. Dále ke každému vozidlu/posádce patří záchranářský batoh, který je vybaven: AED s možností napojení na třísvodové EKG, Dále věci na zajištění DC a provádění KPR, diagnostické věci (tonometr, pulsní oxymetr a glukometr.) a další vybavení. Dále je HS vybavená prostředky pro ošetřování zlomenin a řešení úrazových stavů – vakumatrace, vakudlahy atp. Ale v rámci spolupráce může být zapojena i do ostatních stavů ( interní, neurologické atd.)

Souhrně lze říci, že HS je vybavena pro poskytování PNP ve vymezených kompetencích ještě před příjezdem ZZS.

Za zimní sezónu mají v Peci přibližně 400 až 500 výjezdů, což je průměrně 5 výjezdů denně. V lednu bývá Pec plná školních zájezdů a to se obvykle zvyšuje počet zásahu až o 1/3. Výhoda je otevřená chirurgická ambulance „Lékařský dům“ přímo v obci, kam lze dovést pacienta i na sněžném skůtru. Nejčastější zranění bývají poškozené kolenní vazy, zlomené zápěstí, luxace ramen, zlomeniny obecně.

A co radí návštěvníkům Pece na závěr? Nepřeceňujte své síly, rychlé změny počasí, při zranění a pomoci druhým vždy zajistěte bezpečnost na místě zkřížením lyží/hůlky v bezpečné vzdálenosti nad úrazem, označte viditelně místo, při příjezdu HS či ZZS viditelně dávat signál např. máváním/voláním. Dále dodržujte pokyny záchranářů, provozní řád provozovatelů lyžařských areálů.

Děkujeme členům horské služby v Peci pod Sněžkou, kteří nám věnovali tolik času a trpělivě vysvětlovali a zodpovídali naše dotazy, především Wolfgangu Bergerovi a Tomáš Novák.

IZS Mělník