logo

Pro 12 tisíc tablet, používaných při výrobě drog, vyrazil muž do Polska taxíkem

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

​V minulých dnech ukončili celníci odboru pátrání Generálního ředitelství cel přípravné řízení, v jehož rámci shromažďovali důkazní prostředky k případu jedenatřicetiletého Čecha převážejícího 12 tisíc tablet léků zneužívaných k výrobě pervitinu.

K soudnímu řízení, při němž hrozí muži za zločin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy trest odnětí svobody na dvě léta až deset let nebo propadnutí majetku, nyní dovedou případ policisté.

V obci Královec na Trutnovsku si ve druhé polovině června hlídka královéhradeckých celníků vytipovala ke kontrole vozidlo taxislužby české imatrikulace. Na standardně pokládaný dotaz, zda si osádka dováží nějaké lihoviny, cigarety, tabák, léčiva či omamné a psychotropní látky, se řidič i jeho klient vyslovili záporně. Žádné zájmové zboží celníci nenašli v zavazadlovém prostoru ani v zadní části kabiny vozidla.

Služební pes následně označil batoh spolujezdce, jež svíral u svých nohou. Na jeho dně ležely plastové dózy a papírový vak s dvanácti tisíci tabletami léku GALPSEUD s obsahem 60 mg pseudoefedrinu v každé z nich. Z uvedeného množství by bylo možné vyrobit až 424 gramových dávek pervitinu pro drogově závislé v hodnotě zhruba půl milionu korun.

Pro zajištění bezpečnosti hlídky byla muži přiložena služební pouta, při jeho přesunu na budovu celního úřadu zjištěna trestní minulost. Muž celníkům vypověděl, že nevěděl a nezajímalo jej, co převáží, stal se údajně pouze kurýrem zásilky, za jejíž převoz z Polska do Čech měl inkasovat 10 tisíc korun.

Od začátku roku 2017 zajistili královéhradečtí celníci 21. 694 tablet s obsahem pseudoefedrinu.

por. Ing. Jitka Fajstavrová, Celní správa