logo

Pro skupinu pytláků si došla zásahovka, zajištěno bylo 69 zbraní, ale také tlumiče, či laserové zaměřovače

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Výsledkem téměř roční práce trutnovských kriminalistů je sedm obviněných mužů ve věku od 22 do 73 let, které policejní komisař ve středu obvinil ze zločinu a přečinu nedovolené ozbrojování, z přečinu pytláctví a také z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Téměř 150 policistů zasahovalo v průběhu úterního dne v okrese Trutnov, Semily, Jičín, ale i na území Moravskoslezského a Středočeského kraje. Kriminalisté zde zadrželi celkem devět podezřelých osob, mezi kterými mělo docházet k nelegálnímu prodeji střelných zbraní a střeliva, které následně využívali k pytláctví. Dva z nich byli ještě v úterý po provedení nezbytných úkonů propuštěni na svobodu.

V průběhu realizace vyšlo najevo, že takto bylo nelegálně obchodováno nejméně s 5 střelnými zbraněmi, přičemž takto byl prodán například samopal tzv. Špagin, tedy zbraň hromadně účinná.

V rámci celé „realizace“ kriminalisté provedli 9 domovních prohlídek a 14 prohlídek jiných prostor a pozemků. Zajistili celkem 69 střelných zbraní, kdy se jednalo převážně o dlouhé střelné zbraně. Předběžným odborným vyjádřením od policistů zařazených na odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál bylo zjištěno, že muži měli v držení 15 nelegálně držených zbraní a dvě nelegálně držené hlavně.

Kriminalisté dále při domovních prohlídkách zajistili 8 zakázaných doplňků zbraní a to konkrétně 6 tlumičů hluku výstřelu, noční vidění a laserové zaměřovače. Zbraně jednotlivých obviněných byly uzpůsobeny k osazení těmito zakázanými doplňky a to především k realizaci pytláctví zvěře v nočních hodinách.

Domovními prohlídkami bylo dále zajištěno střelivo a pyrotechnické prostředky. Střelivo bude podrobeno znaleckému zkoumání, kterým bude zjištěno, zda jednotliví obvinění disponovali předmětným střelivem oprávněně, případně zda se jedná o střelivo zakázané. K odbornému zkoumání bude předloženo i zajištěných 29 rozbušek, 3 průmyslové elektrické rozbušky, 3 náložky TNT o hmotnosti 200g, 53 elektrických palníků, 1,3 kg průmyslové trhaviny Permonex a 0,9 kg bleskovice.

V rámci domovních prohlídek policisté nalezli a následně zajistili i několik rostlin konopí.

Střelné zbraně zajištěné policejním orgánem budou podrobeny znaleckému zkoumání a lze předpokládat, že na základě těchto výsledků bude trestní stíhání jednotlivých obviněných rozšířeno o další protiprávní jednání.

Sedmi obviněným, kteří jsou stíhaní na svobodě, v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do osmi let.

por. Pižlová Šárka, DiS., PČR