logo

Psovodi dopadli muže, který utekl přes plot do lesa, i taková byla celostátní akce „Cizinec“

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Českou republikou se v uplynulých třech dnech prohnala rozsáhlá akce zaměřená na nelegální zaměstnávání cizinců. Akci, která trvala od pondělí do středy, vyhlásilo Policejní prezidium a týkala se cizineckých policistů ve všech krajích. Celkem bylo do akce nasazeno 1200 policistů, kterým pomáhali němečtí kolegové a také služební psi.

Během tří dnů provedli cizinečtí policisté kontroly v desítkách firem. Kontroly se nevyhýbaly ani větším firmám, jako je kupříkladu Amazon. Tam středočeští cizinečtí policisté kontrolovali zaměstnance sekuritní služby, která areál střeží.

Právě do Dobrovíze u Prahy, do již zmíněného Amazonu, vyrazili středočeští cizinečtí policisté v pondělí ráno. Kolonu velkého množství policejních vozidel, jedoucích směrem od dálnice D6 k Dobrovízi, nešlo přehlédnout. V Dobrovízi se policisté rozdělili do dvou skupin, kdy jedna část vyrazila ke kontrole menšího ze skladů a druhá vyrazila k hlavní budově.

Policisté kontrolovali pouze cizince zaměstnané u sekuritní služby, která areál hlídá. V jejich řadách našli než 10 osob, které v České republice, s největší pravděpodobností, pracovaly nelegálně. Pro případ, že by se snažil některý z cizinců utéct, hlídali areál psovodi cizinecké policie. Pomáhali jim v tom jejich čtyřnozí parťáci Chino a Chelon. V tomto případě se však nikdo o útěk nepokusil.

Jinak už tomu ale bylo v následujících dnech, kdy se kontroly středočeské ciziny prohnaly na Berounsku a Mladoboleslavsku. Tam už si psovodi se služebními psy přišli „na své“.

Zatímco v úterý kontrolovali cizinečtí policisté napříč republikou více než desítku míst, vyrazila středočeská cizina na kontrolu jedné z firem na Berounsku, a to společně se zaměstnanci Státního úřadu inspekce práce, respektive z Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj. I v tomto případě vyrazili na akci také psovodi cizinecké policie, prvotně zařazeni na ruzyňském letišti Václava Havla, v současné době však vykonávající svou práci v záchytném středisku v Bělé – Jezové.

Tentokrát s psovody vyrazili služební psi Chelon a Dyno. Policisté zajistili i tentokrát více než 10 cizinců, kteří podle prvotních zjištění pracovali v České republice nelegálně. V průběhu akce nebylo v prvních chvílích nalezeni dva cizinci, kteří měli být tou dobou v práci.

Jak se později ukázalo, jeden z nich se policistům dvě hodiny vyhýbal přímo v areálu firmy. Druhý z mužů přeskočil plot a utekl do lesa. K jeho smůle však vyrazili do lesa také psovodi se služebnimi psy. Byli to právě služební psi Chelon a Dyno, kdo cizince v lese po několika desítkách minut vypátral. Psovodi mu následně nasadili pouta a převezli ho k dalším policejním vozům, odkud byl převezen na oddělení cizinecké policie.

Ve středu pak pokračovaly kontroly ve Středočeském kraji na Mladoboleslavsku. I zde se podařilo psovodovi dopadnout jednoho cizince, kterému se do rukou zákona příliš nechtělo.

Celkově policisté při akci dopadli 262 nelegálně pracujících cizinců, kdy se navíc 25 cizinců prokazovalo padělanými doklady. S 293 lidmi zahájili policisté řízení o vyhoštění. U 350 lidí zjistili policisté přestupkové jednání. V rámci akce „Cizinec“ navíc policisté dopadli 5 celostátně hledaných osob. Jak uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý, nejvíce nelegálně zaměstnaných cizinců evidovali policisté v Praze, ve Středočeském a v Ústeckém kraji.

Problémem jsou v tomto případě zejména polská schengenská víza. Jednoduše řečeno dostane cizinec vízum do Polska, na jehož základě může v této zemi pracovat. Různé agentury však často takovéto cizince dodávají pro práci v České republice, kde však již toto schengenské vízum pro Polsko neopravňuje cizince, aby zde pracoval.

MrK, Týdeník Policie