logo

Psychicky nemocný muž se v Praze pokoušel vzít strážníkovi služební zbraň, chtěl spáchat sebevraždu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Opilý psychicky narušený muž chtěl pravděpodobně spáchat sebevraždu služební zbraní strážníka. To vše za přítomnosti matky. Hlídky městské policie mu v jeho úmyslu zabránily.

V rámci běžné hlídkové činnosti si strážník okrskář v okolí vlakové stanice Praha – Holešovice všiml zjevně opilého muže a ženy. Když kolem nich procházel, muž jej oslovil s dotazem, zda má u sebe nabitou zbraň. Když se ho strážník zeptal, proč to chce vědět, odpověděl, že ho to prostě zajímá. Pak ke strážníkovi přistoupil a pokusil se mu zbraň z pouzdra připevněného k opasku vzít.

Strážník ho okamžitě odstrčil a vyzval ho, aby toho zanechal. Muž se i přes výzvu pokusil odcizit zbraň znovu. Strážník ho proto udržoval v bezpečné vzdálenosti a pomocí radiostanice si na místo přivolal posily. Po jejich příjezdu se opilý muž začal opět chovat agresivně a znovu se domáhal zbraně s tím, že dál nechce žít a chce se zastřelit. A jestli se mu to nepodaří, skočí pod vlak. Hlídky proto okamžitě přivolaly na místo záchrannou službu. Při čekání na záchranáře byl devětadvacetiletý muž opět agresivní, proto proti němu použily hmaty, chvaty a nasadily mu pouta.

Žena, která celou dobu byla přítomna, následně strážníkům řekla, že její syn trpí psychickou poruchou, se kterou se již v minulosti léčil. Hlídka u muže provedla orientační dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem téměř 3‰. Záchranná služba muže za asistence strážníků převezla do nemocnice. Službu konající lékař rozhodl o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici. Převoz zajistili strážníci speciálním vozidlem pro svoz podnapilých osob.

Irena Seifertová, MP Praha