logo

Pyrotechnici museli na Brněnsku zlikvidovat zhruba 700 kilogramů nalezené munice ze II. světové války

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Když v lese poblíž Svatoslavi krátce před polednem na 1. máje narazil osmadvacetiletý muž při hledání s detektorem kovů na dva dělostřelecké granáty, netušil, že se dostal do hodně nebezpečné situace. Na místo přivolaní policisté a následně pyrotechnici, nalezli a postupně na místě vykopali asi sedm set kilogramů munice pocházející z II. světové války.

Vykopání a likvidace nalezené munice trvalo pyrotechnikům téměř třicet hodin. Část z nalezených výbušnin odvezli k odborné likvidaci. Zbytek velmi nebezpečného materiálu byli nuceni zlikvidovat na místě. Při práci navíc využívali těžkou hasičskou techniku. Velkou část nalezené munice zlikvidovali ve středu v podvečer.

Při řízeném odpalu munice ve třech vyhloubených jámách bylo nutné z bezpečnostních důvodů na více než hodinu uzavřít poměrně frekventovanou silnici spojující Tišnov s Velkou Bíteší. Podle získaných informací munici na místě mohli na konci války při ústupu z Tišnovska ukrýt před třiasedmdesáti lety němečtí vojáci. V místě nálezu se tehdy nacházela pískovna.

Munice byla ukryta ve dvou jámách. Pyrotechnici na místě vykopali necelou stovku dělostřeleckých nábojů větší ráže, pětašedesát dělostřeleckých min, sedmdesát kusů munice ráže do třiceti milimetrů, ruční a puškové granáty. Mimo to nalezli i iniciátory a další střelivo.

Podle slov pyrotechniků se jednalo z pohledu množství nalezené munice o neobvyklý a především velmi nebezpečný nález.

por. Bohumil Malášek, Policie ČR