logo

Pyrotechnici vyklízeli byt plný munice celou noc, pokračují i ve dne

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

„Včera kolem jednadvacáté hodiny jsme přijali oznámení o nálezu údajně nášlapné miny v jednom z bytů v ulici Želivecká v Praze 10. Ten vyklízeli příbuzní po svém rodinném příslušníkovi, který byl vášnivý sběratel vojenských předmětů. Na místo se, krom dalších policejních složek, dostavil i policejní pyrotechnik. Ten následně konstatoval, že tento konkrétní předmět není nijak nebezpečný, neboť se jedná o alternátor, což ale laik nemusí na první pohled rozeznat. Nicméně při další prohlídce bytu našli policisté značné množství vojenské munice, volně uložené na různých místech bytu,“ uvedl k případu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Jelikož v danou chvíli nemohl nikdo jednoznačně říci, že je či není munice nebezpečná, bylo na místě zajistit bezpečí nezúčastněným osobám, především pak nájemníkům ostatních bytů panelového domu. Proto pyrotechnik nařídil okamžitou evakuaci celého vchodu. Na té se podíleli policisté v úzké spolupráci s hasiči Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. Ti také zajistili pro obyvatele vyklizených bytových jednotek evakuační autobus. Opustit své domácnosti muselo celkem 26 osob.

„Po ukončení evakuace, která trvala přibližně do půlnoci, zahájil pyrotechnik prohlídku veškeré nalezené munice. S ohledem na značné množství zájmových předmětů vyslovil pyrotechnik předpoklad, že celkové ohledání bude trvat několik hodin. V tuto chvíli nehrozí nikomu přímé nebezpečí, nicméně situaci ani v nejmenším nepodceňujeme,“ sdělil ještě v průběhu noci policejní mluvčí.

Při prohlídce bytu byl nalezen předmět nesoucí znaky radioaktivity. Na místo proto zamířili chemici pražských hasičů z petřinské stanice. Povolána byla posádka RZP ZZS HMP a Inspektor provozu ZZS HMP. Želivecká ulice byla po celou noc a po celý den uzavřena.

Předmět se stopami radioaktivity zajistili hasiči. Pyrotechnik pak mohl pokračovat v dalším vyklízení předmětů připomínajících munici. Na místo dorazila také výjezdová skupina SKPV Praha IV. Od Speciální pořádkové jednotky, která od večerních hodin hlídala okolí domu, dorazilo na místo také štábní vozidlo.

V průběhu vyklízecích prací bylo zjištěno, že byl senior vlastníkem nemovitosti v Roztokách na Praze západ. I tam nakonec musely vyrazit policejní hlídky, jednotky HZS Středočeského kraje a především policejní pyrotechnici. I tam totiž byly nalezeny předměty, které připomínaly munici. Vyklízecí práce mají podle odhadů zabrat pyrotechnikům celý pondělní den.

MrK, Týdeník Policie