logo

Realizace případu s názvem „ALFA“

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalistům z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se podařilo rozkrýt mimořádně precizně organizovanou skupinu pachatelů, kteří se v České republice i mimo hranice našeho státu dopouštěli závažné majetkové trestné činnosti.

V dubnu roku 2016 začali krajští kriminalisté prověřovat rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a prověřovat skupinu osob podezřelou z krádeží vloupáním do kamionů. K trestné činnosti docházelo i mimo území Plzeňského kraje a přesahovala hranice České republiky.

Na počátku celé realizace bylo trestní oznámení, že ve večerních hodinách dne 6.4.2016 na záchytném parkovišti Svatá Kateřina došlo k vloupání do návěsu připojeného k nákladnímu vozidlu a k odcizení 286 kusů počítačové techniky v celkové hodnotě za téměř 5,5 miliónu korun.

Krajští kriminalisté ve spolupráci s kriminalisty z územního odboru Tachov začali případ prověřovat, kdy na základě zjištění nových skutečností pojali podezření, že na území České republiky a na území dalších zemí Evropy by se měla pohybovat organizovaná skupina cizinců, která se dopouští závažného protiprávního jednání majetkového charakteru. Kriminalisté je podezírali nejen z popsaného případu, ale ukázalo se, že stejné osoby se mohly dopustit i dalších skutků:
dne 18.6.2016 v nočních hodinách na dálničním odpočívadle dálnice D1 Střechov došlo k vloupání do návěsu připojeného k nákladnímu vozidlu a k odcizení většího množství kávovarů v hodnotě téměř 400.000 korun.
v nočních hodinách (3.8.2016-4.8.2016) v jedné z obcí státu Belgie došlo k vloupání do nákladového prostoru kamionu a k odcizení 5 palet drogistického zboží, především pak parfémů v hodnotě 31,5 miliónu korun.
v nočních hodinách (2.12.2015-3.12.2015) na oploceném záchytném parkovišti Svatá Kateřina došlo k vloupání do návěsu a odcizení téměř 60 beden tabáku a více jak pět tisíc kartonů cigaret, vše v hodnotě přesahující 14 miliónu korun. V tomto případě dále vznikla škoda České republice, a to na spotřební dani ve výši téměř 6 miliónu korun.

Více jak rok kriminalisté ověřovali získané poznatky, shromažďovali důkazy a sledovali podezřelou skupinu osob. Postupně zjistili natolik konkrétní informace a podařilo se jim detailně zadokumentovat trestnou činnost, že se mohla rozběhnout akce s názvem ALFA. V polovině června 2017 kriminalisté zadrželi hlavního organizátora 37letého cizince, v následujících dnech pak došlo k zadržení dalších 3 cizinců (věk 22, 20, 24 let), kteří byli součástí organizované skupiny. Vrchní komisař jim předal usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin krádeže dle § 205 odst. 1 písm. b), odst. 4 písm. a), odst. 5 písm. a) trestního zákoníku.

Díky intenzivní práci krajských kriminalistů se podařilo precizně zadokumentovat trestnou činnost celé skupiny, která „pracovala“ velmi sofistikovaně a na téměř profesionální úrovni. Obvinění muži si své krádeže velmi pečlivě plánovali. Zpočátku trestnou činnost jen „trénovali“. Vytvářeli reálné situace a nacvičovali přesné postupy, jak vloupání budou probíhat. „Trénink“ se odehrával v nočních hodinách, většinou na dálničních odpočívkách, kde si zkoušeli průběh trestné činnosti. Těchto tréninků bylo několik desítek. Když byla organizovaná skupina dostatečně připravena, odhodlala se vykrást první kamion. Obvinění si nejprve vyhlédli kamion, který v některých případech sledovali již po jeho naložení zbožím. Když řidič kamionu zajel na parkoviště k povinnému odpočinku a bylo zřejmé, že spí, začala práce skupiny. Ve chvíli krádeže měl každý přidělený svůj úkol (někdo hlídal pohyb osob, někdo držel dveře kamionu, jiný nakládal zboží). Pro trestnou činnost skupina využívala upravený starý kamion, v jehož návěsu byla zvedací podlaha. Ten zaparkovali za zájmovým kamionem. Do zájmového vozidla se pak vloupali a zboží si podávali a skládali ho otvorem v podlaze přímo do svého kamionu, tak aby se co nejméně pohybovali po parkovišti a jejich činnost zůstala skryta. Když zboží přeložili do svého kamionu, odjeli s ním pryč a někdo ze skupiny uvedl napadený kamion do původního stavu včetně jeho zaplombování. Zboží pak převezli do svého „skladu“ a prodávali různým zájemcům. Při vloupáních si mezi sebou předávali informace prostřednictvím vysílaček. Kromě upraveného kamionu používali pro páchání trestné činnosti tři luxusní vozidla značky Mercedes, která byla při realizaci akce zajištěna jako věci důležité pro trestní řízení.

Celkově vzniklá škoda přesahuje 57 miliónů korun. Celkem byli obviněni čtyři cizinci, kdy jeden z nich je stíhán vazebně, a to hlavní organizátor skupiny, který je zároveň mezinárodně hledanou osobou, kdy se v jiném státě měl dopustit závažné násilné trestné činnosti. V průběhu prověřování i při následném vyšetřování vyšlo najevo, že na předmětné trestné činnosti se podíleli i další pachatelé-cizinci, kteří se zdržovali na území České republiky jen po dobu páchání trestné činnosti. Z tohoto důvodu kriminalisté spolupracují i se zahraničním policejním orgánem.

Prověřování i následné vyšetřování této trestné činnosti probíhalo v úzké spolupráci s Okresním státním zastupitelstvím v Tachově a následně s Krajským státním zastupitelstvím Plzeňského kraje.

por. Mgr. Markéta Fialová PČR