logo

RECENZE: Profesionální vyhledávací svítilna Fenix TK65R

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Už je to nějaký pátek, co Týdeník Policie testuje výrobky značky Fenix. Za tu dobu už se nám dostala do rukou řada kvalitních svítilen. Doposud se jednalo výhradně o menší svítilny, vhodné kupříkladu do taktické vesty. Nyní jsme dostali možnost otestovat svítilnu FENIX TK65R, která se pyšní světelným tokem o maximální výši 3200 lumenů. Dosvit této svítilny pak při maximálním světelném toku činí 375 metrů. Ale popořadě…

Svítilna je zabalena ve slušivé krabici s uchem, tedy v jakémsi kufříku. Po rozbalení nacházíme v krabici samotnou svítilnu jako takovou, dále kompletní nabíječku, složenou ze dvou částí – USB kabel a adaptér do zásuvky. Součástí balení je také návod k obsluze svítilny a především úchyt na opasek. Svítilna se dá připevnit do tohoto úchytu, ze kterého se dá vytáhnout jednoduchým stiskem tlačítka, jímž je úchyt opatřen.

Na svítilně nalezneme dvě tlačítka. Delším stiskem prvního z nich svítilnu rozsvítíme. Kratšími stisky můžeme regulovat výši světelného toku – od 30 lumenů do 3200 lumenů. Delším stiskem druhého tlačítka rozblikáme stroboskop, případně SOS blikání. Oproti předchozím svítilnám má TK65R tlačítka pro obě funkce odděleně. Dále se na svítilně nachází 4 LED diody, které při nabíjení indikují nabití akumulátoru. Velmi snadno tak poznáte, že je vaše svítilna plně nabitá. Na přední části svítilny je umístěn úderný ráfek z nerezové oceli, kterým lze kupříkladu rozbít okno.
Světelný tok ve výši 3200 lumenů zajišťuje výkonná LED Cree XHP70. Vzhledem k tomu, že je ve svítilně umístěn dobíjecí akumulátor o kapacitě 5000 mAh, lze svítilnou na ekonomickém režimu (30 lumenů) vydržet svítit až 113 hodin. Překvapila nás především váha svítilny. Ačkoliv disponuje akumulátorem s velkou kapacitou, váží pouze 645 gramů. Vyrobena je navíc z leteckého tvrzeného hliníku, který zaručí, že svítilna odolá lecjakým pádům. Vodotěsnost do dvoumetrové hloubky už jen doplňuje výčet předností, kterými se TK65R může pochlubit.

A tak tedy hurá na testování. Ačkoliv obecně počasí v posledních dnech příliš nepřálo, pro test svítilny bylo naprosto ideální. Častý déšť, brzké stmívání. Vyrazili jsme do terénu. Svítilnu jsme navíc na dvě noční směny zapůjčili také policejní hlídce sloužící ve Středočeském kraji.

Nejprve jsme se svítilnou vyrazili na procházku lesem. Dosvítila, kam oko dohlédlo. Bavíme se tedy o situaci, kdy je využit maximální světelný tok 3200 lumenů. Co však člověka do jisté míry může omezit je fakt, že se svítilna při tomto extrémním svícení zahřívá. Elektronika ji však před přehřátím chrání, takže ji včas přepne o jeden výkonnostní stupeň níže. Při dlouhodobějším pohledu do světelného kuželu na blízko (kupříkladu na zemi) začínají člověka bolet oči, v tu chvíli je dobré přepnout na nižší výkonnostní režim. Jinak by to v mých očí to nedělalo dobrotu. Možná, že mne ze svítilny přecházel zrak 🙂 Dojem může kazit vysoká cena, ale ta je vyvážena vysokou kvalitou. Svítilnu si tak dokážu představit kupříkladu jako dárek k Vánocům, či ke kulatinám. Celkový dojem ze svítilny je rozhodně kladný.

A teď svítilna v rukou policistů…
„Většinu našeho rajónu tvoří pole, louky a především lesy. A není to jen o nějakých procházkách lesem, ale především o kontrolách odlehlých míst, chatových oblastí, samot a podobně. Často vyjíždíme na hlášená vloupání, úplnou výjimkou nejsou ani pátrací akce. Hned o první noční jsme vyrazili do dvou chatových oblastí, kde jsme svítilnu, společně s parťákem, v maximální možné míře využili. Mě osobně oči nebolely, ale záleží asi na každého výdrži. Nevím, co přesně bych na svítilně vypíchl. Snad daleký dosvit, opravdu síla. Zahřívání svítilny příliš hodnotit nemohu, ve službě nosím rukavice, a tak jsem toto příliš nepociťoval. Při druhé noční nás překvapil celkem silný déšť, ale ani to nebyl problém. Svítilna držela, svítila, fungovala bezchybně i přesto, že pršelo jako z konve. Že voda není problém už jsme ale tou dobou věděli. Po první noční jsme se totiž s parťákem vsadili, zda svítilna opravdu vydrží pobyt pod vodou. A tak jsme ji potopili v umyvadle. Vydržela. Naštěstí. I když mě to bude stát pivo, nemusím platit utopenou svítilnu. Stroboskop, super záležitost. Ono ne každý si uvědomuje, že takový stroboskop směrem k pachateli zmůže daleko více, než hrozba namířenou střelnou zbraní. SOS blikání jsem nevyužil a doufám, že ani nebudu nikdy muset. Kdo si pamatuje klasickou policejní „meglajtku“ (MAG-LITE), dokáže si jistě představit i tuto svítilnu. Má však daleko větší dosvit, je výkonnější a daleko lehčí. Do služby ideální.“

Klady:
+ Vysoký světelný tok (3200 lumenů)
+ Daleký dosvit (vhodná na vyhledávací a pátrací operace)
+ Úchyt na opasek
+ Perfektně padne do ruky
+ Možnost nabíjení přes USB
+ Vysoce odolná (bez mučení přiznáváme, že do betonu jsme s ní bezhlavě nemlátili, ale pád z výšky minimálně 1 m přežije bez úhony)

Zápory:
– poměrně vysoká cena, byť za cenu vysoké kvality

Svítilna Fenix TTK65R je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Doporučená maloobchodní cena je 6 099 Kč. Kdo by si chtěl svítilnu „osahat“ osobně, může se zastavit v prodejně společnosti Kronium, která je poměrně nově otevřena v Římské ulici, č.p. 24 (vedle sklenářství). K dispozici zde jsou na vyzkoušení prakticky všechny nabízené svítilny. Nerozhodným zákazníkům pak poradí kvalifikovaná obsluha.

Odkaz na svítilnu: https://www.kronium.cz/nabijeci-led-svitilna-fenix-tk65r/prod_1839.html

MrK, Týdeník Policie