logo

Recidivista se zákazem řízení napadl při silniční kontrole zasahujícího policistu

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ze spáchání tří trestných činů byl obviněn muž, kterého policisté přistihli při řízení vozidla, i když to má soudem zakázáno. Když ho chtěla hlídka zajistit, jednoho z policistů fyzicky napadl a z místa se snažil utéct. Osmatřicetiletý muž, opakovaně soudně trestaný recidivista, skončil v policejní cele a kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání. Na podaný návrh byl obviněný muž vzat do vazby.

Ke spáchání činu došlo v neděli 7. května v Třešti. Před třetí hodinou odpoledne hlídka dopravní policie zastavila na ulici Selská vozidlo Citroen Xsara jedoucí ve směru od ulice Dr. Richtera. Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je osmatřicetiletý muž z Jihlavska, který řídit vozidla nesmí. Policisté mu sdělili, že bude omezen na osobní svobodě. Když ho chtěli zajistit, muž náhle jednoho z nich fyzicky napadl. Na policistu zaútočil prudkým úderem pěstí, napadený policista stihl částečně uhnout a zasažen tak byl do oblasti paže. Podezřelý muž začal hned poté z místa utíkat, policisté ho však velmi rychle dostihli a zadrželi.

Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u osmatřicetiletého muže pozitivní na amfetamin, zřejmě se jednalo o pervitin, odběru krve se ale podrobit odmítl.

Napadený policista utrpěl při útoku zranění, přivolanou zdravotnickou záchrannou službou byl ošetřen na místě.

Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a zajistili stopy. Prověřování případu převzali jihlavští kriminalisté, provedli důkladné šetření, výslechy osob a shromáždili důkazy.

Podezřelý osmatřicetiletý muž byl po zadržení umístěn do policejní cely. V minulosti byl již opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost a má za sebou i nepodmíněné tresty odnětí svobody. Z věznice byl propuštěn vloni v září. Naposledy byl muž odsouzen letos v únoru za spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení všech motorových vozidel má uložený na dobu pěti let.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Osmatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě a dále dvojnásobného přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, v prvním případě spáchaného tím, že mařil výkon rozhodnutí soudu, a ve druhém zmařil výkon rozhodnutí orgánu veřejné moci v souvislosti s tím, že se snažil utéct policistům při omezení jeho osobní svobody,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Muž byl na základě rozhodnutí soudu vzat do vazby a policisté ho poté eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let.

por. Bc. Jana Kroutilová, PČR