logo

Řidič kamionu jel s nadrozměrnou soupravou, navíc s ovlivněným tachografem

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí 19. listopadu v rámci běžné dopravní kontroly zastavili dopravní policisté krajského ředitelství na dálnici D1 ve směru na Bohumín řidiče jízdní soupravy.

Kontrolním vážením a měřením zjistili, že nejvyšší povolená výška byla překročena o necelých 20 cm. V rámci kontroly sociálních předpisů pojali podezření, že ve vozidle je nainstalováno manipulační zařízení na ovlivnění tachografu. Řidič uvedl, že o něm ví, ale že ho nepoužívá. Policisty pak dobrovolně následoval do specializační dílny na kontrolu tachografů, kde bylo zařízení nalezeno a potvrzeno, že bylo funkční.

Řidiči byla v příkazním řízení udělená pokuta v řádu několika tisíc korun. Postihu se nevyhne ani provozovatel vozidla. Podezření ze spáchání přestupků v souvislosti s nedodržením zákonem stanovených rozměrů a porušením sociálních předpisů bylo předáno příslušným úřadům k projednání. Jako záruka, že se správnímu řízení nebude vyhýbat, mu byla uložena kauce ve výši několika desítek tisíc korun.

Aby řidič mohl pokračovat v jízdě, musí být náklad upraven tak, aby nepřevyšoval maximální povolenou výšku, a musí být provedena nová kalibrace tachografu. Do té doby mu policisté další jízdu zakázali.

por. Mgr. Daniela Vlčková, Policie ČR