logo

Řidiče Fordu zpomalil až zastavovací pás

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu 20. září krátce po šesté hodině večer policisté z oddělení hlídkové služby vykonávali dohled nad bezpečnostní a plynulostí silničního provozu a veřejným pořádkem a ve chvíli, kdy se pohybovali v ulici U Obecního lesa v České Lípě, všimli si projíždějícího řidiče ve vozidle Ford Focus.

Vzhledem k tomu, že řidiče znali z minulosti a věděli o něm, že má vysloven zákaz řízení motorových vozidel a za volantem nemá tudíž co dělat, rozhodli se vozidlo zastavit. Řidič však na jejich výzvu k zastavení pomocí zvukového i světelného signálu nereagoval a naopak zrychlil svou jízdu a směřoval k obci Sosnová. Následně pokračoval ve směru na obec Zahrádky. Během jízdy ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu, kdy často přejížděl plnou čáru a vjížděl do protisměru. V obci Zahrádky vozidlo otočil zpět a pokračoval v „běsilé“ jízdě na Českou Lípu.

Do pronásledování vozidla se postupně zapojilo devět policejních hlídek. Řidič však po celou dobu nereagoval na žádné výzvy a dále vysokou rychlostí před policejními hlídkami ujížděl a ohrožoval tak ostatní účastníky silničního provozu, jak vozidla, tak i chodce. Během jízdy porušil několik dopravních předpisů, kdy projel v České Lípě křižovatkou i na červený signál. Postupně projel dva zátarasy, které mu vytvořily ostatní policejní hlídky. Policisté pronásledovali vozidlo bezmála 20 km. Řidič se z České Lípy vydal dále na Provodín a Jestřebí a poté dále opět na Zahrádky. Zde se za vozidlo připojila dvě vozidla dopravní policie, kdy jedno z vozidel se pokoušelo řidiče Fordu předjet, avšak agresivní řidič se pokusil služební vozidlo vytlačit z vozovky.

Jeho jízdu zpomalil až zastavovací pás, který policisté z obvodního oddělení Doksy použili u obce Zahrádky, kde vyhodnotili, že to bude bezpečné. Na ten ujíždějící řidič najel, ale i přesto, že došlo k defektu pneumatik jím řízeného vozidla, přesto se nevzdával a pokračoval v agresivní jízdě. Z důvodu defektu pneumatik již začal s vozidlem kličkovat po vozovce a v tuto chvíli se podařilo policistům z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje s vozidlem pro skrytý dohled řidiče předjet. Řidiči policisté dávali výzvu k zastavení vozidla světelnými i zvukovými signály, na které stále řidič nereagoval. V levotočivé zatáčce za obcí Zahrádky však nezvládl řízení a vozidlem narazil do kovových svodidel po pravé straně vozovky. I přesto pokračoval v jízdě do doby, než byl zablokován policejním vozidlem. Při zadržení kladl řidič následně aktivní odpor, odmítal vystoupit z vozidla a s policisty nespolupracoval. Policisté provedli u řidiče orientační dechovou zkoušku na alkohol přístrojem Dräger, jejíž výsledek byl negativní. Rovněž i orientační test na drogy, kterému se také řidič podrobil, byl negativní.

Nakonec se potvrdila správná domněnka policistů o tom, že se jedná o řidiče, který neměl za volantem co dělat. Muž měl vysloven Okresním soudem v České Lípě zákaz řízení všech motorových vozidelZbytek večera již strávil v policejní cele.

Při pronásledování utrpěli lehké zranění dva policisté a dále došlo k poškození služebního vozidla Škody Octavia v civilním provedení, kdy předběžná výše škody je 100 tisíc korun.

Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování již proti mladému muži zahájil trestní stíhání pro přečin „maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání“ a „násilí proti úřední osobě“, za které mu v případě pravomocného odsouzení hrozí až šestiletý trest odnětí svobody. Vyšetřovatel zároveň podal podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, PČR