logo

Řidiči v Libereckém kraji mají problémy se zimním počasím, chodec nepřežil srážku se sněžným pluhem

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Pravděpodobně vlivem ryze zimního počasí hasiči během pátku zasahovali u mnoha dopravních nehod a technických událostí.

Pod tíhou mokrého sněhu popadaly stromy v Novém Boru, Cvikově či Slané-Borkově. V obci Blíževedly na Českolipsku likvidovali hasiči tři spadlé stromy uprostřed cesty. Silnice byla zcela neprůjezdná. V Dolním Prysku zase spadl strom na střechu rodinného domu a způsobil tak majitelům nemalé škody na majetku.

Podstatnou část pátečních zásahů příslušníků HZS LK tvořily dopravní nehody. Do odpolední třinácté hodiny vyjeli hasiči ke čtrnácti haváriím. K nehodě s tragickými následky došlo před polednem v Rokytnici nad Jizerou, kde sněžný pluh srazil pěšího účastníka provozu. Přes veškerou snahu hasičů i zdravotníků se chodce nepodařilo zachránit.

K těžké dopravní nehodě na komunikaci II/292 vyjížděli v 9:28 hodin profesionální hasiči ze stanice Semily. V obci Záhoří-Proseč skončil osobní automobil mimo vozovku na střeše. Ve voze zůstali zaklíněny tři osoby z toho dvě předškolní děti. Jednotka po příjezdu na místo události provedla protipožární opatření, vůz zajistila proti pohybu a bez pomoci hydraulického nářadí pomohla řidičce i dětem z vozu ven. Po poskytnutí první předlékařské pomoci a zajištění tepelného komfortu, předali hasiči účastníky nehody do péče ZZS. K vytažení havarovaného vozidla zpět na silnici byl použit speciální vyprošťovací automobil s navijákem. Komunikace byla po dobu nezbytně nutnou zcela neprůjezdná. Hasiči usměrňovali provoz a po 40 minutách byla doprava obnovena jedním jízdním pruhem.

Další vážné nehody řešili hasiči na silnici I/10 u Harrachova, zapadlému autobusu pomáhali v České Lípě a kamionu zase v Jablonném v Podještědí.

por. Bc. Pavlína Bílková DiS., HZS LK