logo

Rodina chtěla kontrolovat zdraví babičky pomocí kamery, ta ale natočila drzou zlodějku, která seniorku okradla

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na brněnské kriminalisty z 5. oddělení se obrátil koncem srpna příbuzný čtyřiadevadesátileté poškozené, který oznámil, že byla okradena neznámou ženou.

S těmito případy se policisté bohužel pravidelně setkávají. Jejich vyšetřování je vzhledem k věku či zdravotnímu stavu seniorů zpravidla velmi obtížné, tentokrát ale nabralo rychlý spád. Do bytu totiž oznamovatel po dohodě s rodinou nainstaloval kamerový systém, aby mohl svou příbuznou čas od času zkontrolovat, zda například nemá zdravotní obtíže. Když se na něj obrátila s tím, že nemá hotovost, ačkoliv brala před pár dny důchod, nedalo mu to a kamerové záznamy prošel. Ty zachytily celou akci drzé zlodějky. Oznamovatel tedy dorazil na služebnu i s kamerovými záznamy, na základě kterých už kriminalisté bez problému dohledali podezřelou osobu.

Ta jim nebyla neznámá, neboť se obdobné trestné činnosti dopustila již v minulosti. Škodu seniorům podle dosavadního vyšetřování způsobila rozličnými metodami: někdy se se lstí vloudila do bytů a tam je pak okradla, jindy se zmocnila platební karty psychicky nemocného a vybrala z ní peníze, seznámila se na inzerát a následně neváhala přimět oběť, aby si vzala půjčku a tu pak v nestřeženém okamžiku ukradla. Zároveň kriminalisté prověřovali získané poznatky a usilovnou prací se jim podařilo vypátrat dalších 5 obětí, které okradla či podvedla. Na policii se ani neobraceli, protože se styděli. Pětapadesátiletá žena je v tuto chvíli ve vazbě a k „novým“ pěti případům se odmítla vyjádřit.

Míru její drzosti dostatečně vykresluje výpověď jedné z poškozených. Tu oslovila na zastávce Hlavní nádraží. Během hovoru jí nepozorovaně odcizila peněženku, což poškozená zjistila, až když chtěla platit v nedalekém obchodním domě. Vzápětí jí na mobil volala podezřelá, že jí peněženku (samozřejmě bez hotovosti) vrátí. Z dalšího setkání měla šestasedmdesátiletá seniorka strach. „Nalezené“ věci (včetně občanského průkazu) tak pětapadesátiletá žena urychleně odvezla do místa bydliště, kde si u příbuzných nestyděla říct o nálezné ve výši tisíc korun….

V rámci Jihomoravského kraje celkově evidujeme 51 poškozených seniorů (v roce 2017 83, 2016 58). V sedmnácti případech se pachatelé vydávali za sociální pracovníky, zaměstnance elektráren či plynáren a seniory podvedli. Ti jim uhradili například nedoplatky za plyn či podepsali nevýhodné smlouvy. Ve zbývajících pak použili legendy o vnucích v nouzi či nabídce služeb a v bytě pak seniory okradli.

Policisté se v rámci preventivních aktivit seniorům pravidelně věnují. Prosím, věnujte i vy svým příbuzným pozornost. Kromě obvyklých preventivních doporučení je ubezpečte o tom, že se mají ihned po zjištění krádeže obrátit na policii prostřednictvím tísňové linky 158. Při včasném ohlášení je větší šance na dopadení pachatelů.

mjr. Pavel Šváb, Policie ČR