logo

Rozsáhlá razie proti padělkům Apple: Celníci zajistili iPhony i tisíce kusů jejich příslušenství

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

​Celní správa ČR ve spolupráci s Finanční správou Slovenské republiky uskutečnila v pondělí 4. února koordinovanou mezinárodní kontrolní akci zaměřenou na ochranu práv duševního vlastnictví se specializací na obrazové a slovní vyobrazení práv společnosti Apple.

Plánované akci předcházel pokus o uplácení celníka, jež měl za finanční obnos propustit zboží porušující práva duševního vlastnictví do volného oběhu na území České republiky. Šedesát osm českých celníků následně zkontrolovalo předem vytipované subjekty v působnosti Celního úřadu pro hl. město Praha a dále CÚ Středočeského, Jihomoravského, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje. Celkem zkontrolovali 21 provozoven, především prodejní stánky specializující se na prodej mobilních telefonů a jejich příslušenství v obchodních centrech.

Předpoklad celníků se potvrdil, na všech zkontrolovaných místech bylo zjištěno zboží s podezřením na porušení práv duševního vlastnictví. Zajistili mobilní telefony označené ochrannou známkou společnosti Apple a 4 509 ks jejich příslušenství (např. silikonové kryty, nabíječky, datové kabely, tvrzená skla, sluchátka) v celkové hodnotě přesahující částku pět milionů korun.

Nejvíce případů podezření na porušení práv duševního vlastnictví společnosti Apple zjistili celníci v hlavním městě (9) a v Moravskoslezském kraji (8).

Příslušníci slovenské Finanční správy zkontrolovali 21 vytipovaných provozoven prodávajících předmětné zboží a zajistili přes 2 500 kusů napodobenin zboží v hodnotě přesahující 95 000 Eur (2,5 milionu korun).

V případě potvrzení podezření na porušení práv hrozí kontrolovaným osobám zničení zajištěného zboží, další kroky pak bude podnikat majitel práva duševního vlastnictví prostřednictvím soudního řízení.

kpt. Ing. Hana Prudičová, Celní správa