logo

Rozsáhlého cvičení složek IZS se na Semilsku účastnilo 5 vrtulníků Letecké služby Policie ČR, Armády ČR a LZS

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na letišti v Lomnici nad Popelkou přistálo ve čtvrtek dopoledne 5 vrtulníků Letecké záchranné služby, Letecké služby Policie ČR a Armády ČR. Důvodem bylo rozsáhlé cvičení složek IZS, kterého se posádky vrtulníků zúčastnily.

Byl vytvořen štáb velitele, a to na hasičské zbrojnici v Lomnici nad Popelkou. Mobilní stanoviště bylo pomocí kontejnerového vozu HZS Libereckého kraje vytvořeno také na letišti.

Námětem cvičení byly povodně, které zasáhly Liberecký kraj, a kvůli kterým bylo potřeba v rámci více než 20 modelových situací zachránit několik desítek lidí.

Jednalo se například o záchranu 20 lidí ze zatopeného kempu, záchranu osoby z okna, záchranu tonoucí osoby z řeky, záchranu osoby z čističky odpadních vod, záchranu rybáře ze člunu, záchranu zraněného horolezce ze skal, záchranu osoby z mostu a mnoho dalších. Posádky vrtulníků přepravovaly také humanitární pomoc, či kynology HZS Libereckého kraje.

Celé cvičení probíhalo přibližně 4 hodiny v rámci celého Semilska. Posádky vrtulníků se podívaly například do Malé Skály, či Semil.

Cvičení teď budou vyhodnocovat zástupci HZS Libereckého kraje, a to s přispěním všech cvičících, kteří jim písemně dodají veškeré poznatky, které jim cvičení přineslo.

MrK, Týdeník Policie