logo

Ruzyňští celníci zachytili další zásilku Katy jedlé

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli 19. listopadu v odpoledních hodinách odhalili ruzyňští celníci na Letišti Václava Havla v Praze zásilku rostliny Katy jedlé. Drogu pašoval ve svých zavazadlech osmatřicetiletý cizinec, který cestoval na pravidelné lince Nairobi – Doha – Praha.

Celníci objevili drogu při běžné kontrole cestujících. Cizincova zavazadla nejprve podrobili rentgenové kontrole s pozitivním výsledkem. Následnou vnitřní kontrolou dvou podaných zavazadel bylo zjištěno, že se v nich nachází vlhké kusy látky obsahující velké množství svazků čerstvého rostlinného materiálu Katy jedlé obaleného v banánových kornoutech o celkové hmotnosti 45,5 kg.

Kata jedlá (Catha edulis) je pomalu rostoucí rostlina, která obsahuje účinné alkaloidy. Jedná se o kathinon, který se po uvadnutí mění na kathin. Obě tyto látky jsou na seznamu zakázaných látek pro dovoz nebo vývoz.

Cizinec byl předán Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Obdobný případ řešili ruzyňští celníci koncem září, kdy se šestatřicetiletý cizinec snažil propašovat ve svých zavazadlech 37 kg této rostliny.

kpt. Ing, Šárka Miškovská, Celní správa