logo

Rychnovští kriminalisté odhalili další pěstírny marihuany, jedna byla v dětském pokoji

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin konopí, začali rychnovští kriminalisté tuto možnost prověřovat. Během několikaměsíční intenzivní práce soustředili potřebné důkazy proto, aby v úterý 17. října nad ránem proběhly na třech místech (okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberk) po předchozím zadržení tří osob domovní prohlídky.

Při nich u zadržených mužů (ročníky 1984, 1986 a 1983) policisté zajistili dostatek důkazního materiálu. Kromě rostlin konopí různého stáří a výšky i botanické a technické prostředky (pěstební stany, umělé osvětlení pomocí výbojek, ventilátory s uhlíkovými filtry, umělá hnojiva, větší množství semen konopí různých druhů). Sofistikovaným pěstováním (tzv.indoor způsobem) získávali prošlechtěný kultivar rostliny druhu konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek, ze kterých sušením získávali marihuanu, vypěstovanou ze semínek nebo řízků. Kromě toho pěstovali konopí i volně na svých zahradách.

Pěstební cykly u nich nepravidelně probíhaly nejméně od roku 2013. Při nich sklízeli desítky rostlin a prodali desítky gramů marihuany nejen svým známým. Dva z nich pěstovali rostliny v rodinných domech. Při jedné domovní prohlídce zajistili ve sklepě rodinného domu 105 rostlin v různé fázi vegetačního cyklu od 10 do 50 cm. Ve druhém domě zajistili v půdních prostorách přes 80 rostlin různého vzrůstu a sušinu. Obvinění mezi sebou nakupovali také řízky rostliny marihuany, buď kus za 100 korun nebo výměnou za stavební práce na svých domech. Třetí obviněný pěstoval konopí nejméně od roku 2012 v bytě panelového domu, nejprve v upravené dřevěné skříni a později ve zděné pěstírně, kterou postavil v dětském pokoji.

Při domovních prohlídkách policisté zajistili také lysohlávky, pervitin, výpočetní techniku, mobilní telefony a další předměty, které budou podrobeny odbornému a znaleckému zkoumání.
Dva obvinění jsou zaměstnaní, třetí pracuje jako OSVČ ve stavebnictví. Všichni jsou aktivními uživateli drog a policii osoby známé, každý z nich už byl za jeden předchozí přečin odsouzen.
Realizace akce byla v režii rychnovských kriminalistů, spolu s nimi se ale na jejím uskutečnění podíleli i kolegové z Toxi týmu územních odborů v Hradci Králové, Trutnově a Ústí nad Orlicí, specialisté OKTE a policisté z několika obvodních oddělení.

V průběhu vyšetřování sdělil policejní komisař trojici obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a s jedy (§283, odst 1, 2 písm. c) tr. zákoníku, za který jim hrozí trest odnětí svobody na 2 roky až 10 let. Trojice je stíhaná na svobodě.

por. Mgr. Alena Kacálková, Policie ČR