logo

S nalezenou raketou ze 2. světové války si poradili policejní pyrotechnici

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na začátku týdne zaměstnaly nejen královopolské policisty hned dva nálezy pyrotechniky. V pondělí šlo o vojenskou raketu z období druhé světové války. K nálezu nás přivolal jednatřicetiletý Brňan, který se v lokalitě (u zahrádkářské kolonie Kopaniny) pohyboval s detektorem kovů.

Hlídka místo nálezu zabezpečila a vyčkala příjezdu specialistů z brněnské expozitury pyrotechnické služby. Ti potvrdili, že jde o dělostřeleckou raketu s třiceti kily trhaviny a pravděpodobně odjištěným nárazovým zapalovačem. Velmi nebezpečný nález nebylo možno zlikvidovat na místě, musel se opatrně vykopat. Následovalo více než sedm hodin perné práce tří mužů, po které bylo možno raketu vyzvednout a převézt k bezpečné likvidaci.

Vyžádali jsme si i asistenci hasičů, kteří místo nasvětlili. Právě v tomto období evidujeme časté nálezy munice, ať už za nimi stojí hledači kovů nebo stavební či zemědělské práce. Důležité je takové nálezy i hned oznámit, a pokud to jde i zabezpečit místo nálezu do příjezdu policie. V žádném případě s podezřelými předměty nemanipulujte a už vůbec je nikam nenoste.

V úterý narazil zase muž v ulici Žebětínek při výkopových pracech na tříštivé minometné granáty a další munici. I tento nález si odvezli pyrotechnici k likvidaci.

por. Pavel Šváb, PČR