logo

S požárem dvou hektarů lesa na Kutnohorsku bojovalo přes padesát hasičů

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Deset minut po čtrnácté hodině byl v úterý 29. května ohlášen na tísňovou linku HZS Středočeského kraje vycházející černý kouř z lesa v katastrálním území obce Zdeslavice na Kutnohorsku.

Operační důstojník k místu výskytu kouře vyslal jednotky hasičů z prvního stupně. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že požár se nachází na ploše o rozloze cca 100 x 100 metrů ve špatně přístupném terénu. Hasiči nejprve vytvořili dopravní vedení a následně na likvidaci požáru nasadili 3 C proudy.

Vzhledem k sílícímu větru se požár začal poměrně rychle rozšiřovat a velitel zásahu požádal o možnost vyslání vrtulníku s bambi vakem. V té době byl ale vrtulník nasazen na jiném místě a nebylo možné ho vyslat. Proto byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyjely další sbory. Nakonec zasahovalo deset profesionálních a dobrovolných jednotek, což bylo přes padesát hasičů.

Lokalizace požáru zabrala hasičům takřka čtyři hodiny, přičemž zásah byl ve svažitém terénu a po celou dobu panovala vysoká teplota, která dosahovala kolem třiceti stupňů Celsia. Na místě byla ponechána místní jednotka, které byla nařízena dohlídka po dobu 48 hodin.

Příčinou vzniku požáru byla lidská nedbalost, kdy došlo k opětovnému rozhoření ohniště, které někdo o víkendu rozdělal v lese. V těchto teplých a hlavně suchých měsících hasiči důrazně žádají, aby lidé v lesních porostech žádná ohniště nerozdělávali, neboť jim v případě dopadení a prokázání viny hrozí vysoké pokuty. Škoda vzniklá tímto požárem byla vyčíslena na 200 tis. korun, včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit les v hodnotě 3 milionů korun.

nprap. Petr Svoboda, HZS SČK