logo

Sbírka „Podpora pro Vojtíška“ byl podvod, kriminalisté obvinili dvě ženy, třetí v průběhu vyšetřování zemřela při nehodě

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod ukončili koncem minulého týdne rozsáhlé prověřování případu podvodné sbírky „Podpora pro Vojtíška“, která byla šířena prostřednictvím internetu a sociální sítě facebook. Kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou žen ve věku dvaačtyřicet a devatenáct let. Obě ženy byly obviněny ze spáchání pokračujícího přečinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Starší z dvojice žen je v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody, mladší žena je stíhána na svobodě. V případě prokázání viny hrozí ženám trest odnětí svobody v trvání pět let.

„Ze stejného trestného činu by zřejmě byla obviněna ještě třetí – třiačtyřicetiletá žena, která ale loni v září zemřela při dopravní nehodě. Proto jsme v průběhu prověřování vyloučili tuto osobu ze společného řízení a věc odložili, neboť osoba důvodně podezřelá ze spáchání trestného činu zemřela,“ doplnil npor. Bc. František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod.

Kriminalisté kladou obviněným ženám za vinu, že v rámci uzavřené facebookové skupiny pod záminkou pomoci smyšlenému onkologicky nemocnému chlapci vylákaly v období od února do listopadu roku 2017 od členů této uzavřené skupiny finanční částky a materiální pomoc, které ale použily pro vlastní potřebu. Nemocný chlapec Vojtíšek byl pouze fiktivní a smyšlenou osobou. Svým jednáním ženy uvedly v omyl nejméně 158 poškozených osob, které vůbec netušily, že žádný onkologicky nemocný chlapec ve skutečnosti neexistuje a že se jedná ze strany zakladatelek profilu o úmyslné podvodné jednání. Obě ženy se tak podvodně obohatily o finanční částku ve výši téměř 260 000 korun a další materiální pomoc v celkové výši téměř 42 000 korun. Obviněné ženy si k tomuto účelu založily účet v peněžním ústavu a na tento účet byla také zasílána většina finančních podpor a příspěvků od důvěřivých dárců.

Havlíčkobrodským kriminalistům se podařilo v průběhu prověřování jednoznačně prokázat, a také zadokumentovat, rozsáhlou trestnou činnost dvou žen, které měly v přesně nezjištěné době, zřejmě na počátku roku 2017, po předchozí vzájemné dohodě, založit prostřednictvím internetu a sociální sítě facebook uzavřenou skupinu označenou „Podpora pro Vojtíška“. Tyto stránky spravovaly další dvě ženy, kdy jedna, která v průběhu prověřování zemřela při dopravní nehodě, byla přímo napojená na obě obviněné a předávala informace druhé správkyni, jež si ale získané informace dále neověřovala a na sbírku také sama poskytovala finanční příspěvky. Neověřené informace o sbírce zároveň předávala dalším členům uzavřené skupiny a tím rozšiřovala počet přispěvatelů, zejména z okruhu svých známých, kteří pak na sbírku zasílali finanční nebo materiální příspěvky.

„Tento případ byl z hlediska prověřování velmi náročný, a to zejména s ohledem na počet poškozených osob, které se staly obětí podvodného jednání a v dobré víře, že onkologicky nemocný chlapec potřebuje pomoc, zasílaly pachatelkám finanční i materiální pomoc,“ doplnil npor. František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR