logo

Se zastřeleným policistou z polské protiteroristické jednotky se přišly rozloučit desítky spolubojovníků

Mariusz Koziarski. Příslušník polské policie, elitní „bojovník“ protiteroristické jednotky z Wroclawi (Vratislavi). Skvělý policista, dobrý kamarád. Takto Mariusze popsali jeho kolegové. Před několika dny zemřel při zákroku proti pachatelům, jenž se v obci Wisznia Mala, kousek od Wroclawi, vloupali do bankomatu.

Jeden z pachatelů totiž zahájil vůči policistům palbu z kalašnikovu. Mariusz Koziarski byl zasažen a i přes veškerou snahu jeho kolegů i záchranářů zemřel. Další tři policisté utrpěli při střelbě zranění. Zabit byl jeden z pachatelů, další pak byl zadržen.

V sobotu se v obci Oleśnica konal policistův pohřeb. A to se všemi poctami, které k tomu patří. S policistou se přišly rozloučit desítky jeho spolubojovníků, ale také policisté z jiných útvarů, vedení polské policie i členové vlády. Nechyběli zástupci ministerstva vnitra, či spravedlnosti.

Poslední rozloučení s padlým policistou proběhlo v kostele Nejsvětější Panny Marie, Matky milosrdenství v Oleśnici. Rakev byla následně uložena na tamním obecním hřbitově.

Na pohřbu nechyběli ani zástupci polské, či německé policie. Ostatně s vratislavskou jednotkou, ke které Mariusz Koziarski patřil, spolupracovali i čeští elitní policisté. Pohřbu se zúčastnili také zástupci americké armády.

V průběhu obřadu přednesli své projevy nejen zástupci policie, ale kupříkladu také ministr vnitra. Jak se všichni shodli, Mariusz Koziarski naplnil do posledního písmene přísahu, kdy ve službě položil vlastní život. Za svůj čin byl oceněn in memoriam zlatou medailí za zásluhy. Policista byl také in memoriam povýšen do důstojnické hodnosti.

„Dnes se loučíme s komisařem Mariuszem Koziarskim. Děláme to slavnostně se všemi státními poctami, ale především s velkou lítostí. Je to těžká rána a nevyslovitelná ztráta pro příbuzné, přátele a kolegy. Je to také velká ztráta pro celé Polsko, pro celou naši společnost,“ uvedl v dopise prezident Andrew Duda.

Mariusz Koziarski sloužil u polské policie od roku 2003. Měl manželku a dvě děti. Osm let působil v protiteroristické jednotce ve Wroclawi (Vratislavi).

asp. szt. Paweł Petrykowski/KWP Wrocław, ro/KGP