logo

Semilské policisty zaměstnali o víkendu dva pohřešovaní, oba úspěšně vypátrali

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hned dvě oznámení o pohřešování přijal operační důstojník Krajského ředitelství policie Libereckého kraje na lince 158 o tomto víkendu. Obě pohřešované osoby zmizely na Semilsku a obě patřily do kategorie „ohrožených“. Jednalo se o teprve 13letou dívku z Turnova a o 53letého muže ze Semil s psychickými problémy. Dívka odešla ze svého domova v pátek odpoledne bez mobilního telefonu a nikomu z rodiny se už později neozvala. Její matka se domnívala, že měla namířeno za svým o několik let starším přítelem, ale jistá si tím nebyla. Poté, co jsme bez kladného výsledku prověřili všechny dívčiny a mladíkovy kontakty i místa, kde by se mohli zdržovat, jsme s ohledem na její bezpečnost začali v sobotu v odpoledních hodinách pátrat po pohřešované v režimu „dítě v ohrožení“. Tímto úkonem se v podstatě především zaktivizovala naše spolupráce s médii, která na základě smluvního závazku přednostně informují ve svých zpravodajstvích o těchto naléhavých krizových případech.

Naivní nezletilé dívky, které se v touze po dobrodružství pohybují v mnohdy rizikovém prostředí, se totiž mohou snadno stát obětí sexulního nebo jiného násilného deliktu. Proto bylo velmi důležité, vypátrat ji v co nekratším možném čase. Ona sama to policistům nijak neusnadňovala a od pátku do doby jejího vypátrání, tedy do nedělních dopoledních hodin, se naopak snažila kontaktu s rodinou a s policisty vyhnout. Za úspěšným výsledkem pátrací akce stojí obrovské nasazení všech zúčastněných policistů. Dívku hledali od pátku policisté pořádkové služby, kriminalisté i psovod se služebním psem. Odměnou jim bylo to, že ji našli v neděli dopoledne zdravou a živou.

Jen několik hodin po ukončení tohoto pátrání, vyjel policejní pátrací tým do terénu znovu. A to na základě oznámení o pohřešování 53letého muže ze Semil, kterého od nedělní 17. hodiny postrádala matka. Její dospělý syn, o kterého pečuje , trpí v neznámém prostředí a před cizími lidmi úzkostnými stavy, je velmi uzavřený a téměř nekomunikuje. Z domova odešel jen v teplákách a v tričku. Vzhledem ke všem zjištěným okolnostem ho policisté vnímali také jako ohroženou osobu. Na základě dalších informací, které o něm matka uvedlla, zaměřili své pátrání do okolí řeky Jizery a přilehkých lesů, kde se podle jejího vyjádření rád prochází. V policejním pátracím týmu opět nechyběl psovod se služebním psem a kolem 23. hodiny se do akce zapojil i policejní vrtulník s termovizí. Ale ani s jeho podporou se pohřešovaného muže nalézt včera policistům nepodařilo. Úspěšní byli až dnes ráno poté, co reagovali na informaci jednoho z občanů, který zahlédl muže podobného popisu v okolí obce Chuchelna. Tým pak v rojnici důkladně prohledal lesy v okolí obce a pohřešovaného muže zde v lesním prostoru vypátral. Byl dezorientovaný a vyčerpaný, ale naštěstí po zdravotní stránce v pořádku. To potvrdil přivolaný lékař Zdravotnické záchranné služby, který ho na místě prohlédl. Muž se k důvodu svého náhlého odchodu z domova nevyjádřil, nicméně s ohledem na všechny známé skutečnosti můžeme předpokládat, že si jen vyšel do lesa na procházku a pak nedokázal najít cestu domů. Díky profesionální práci semilských policistů tak i druhá víkendová pátrací akce skončila úspěšně. Další noc v místních lesích by zesláblý 53letý muž v tričku s krátkým rukávem a teplákách už nemusel přečkat bez vážných zdravotních následků.

por. Bc. Ivana Baláková, Policie ČR