logo

Senior spadl v Dětmarovicích ze schodů, hlavou zůstal zaklíněný v rozbitých skleněných dveřích

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v úterý, 8. srpna, u vážně ohroženého pacienta na Karvinsku. Operátoři krajského operačního střediska přijali po desáté hodině dopoledne standardní tísňové volání o pádu ze schodů se zraněním v Dětmarovicích, Na místo proto vyjela posádka rychlé zdravotnické pomoci z Karviné.

Situace se však ukázala být mnohem závažnější, než jak zněla prvotní telefonická informace. Třiaosmdesátiletého muže totiž postihla při chůzi ze schodů náhlá slabost, následkem které spadl tak nešťastně, že prorazil skleněnou výplň dveří. Zůstal při vědomí, avšak uvízlý hlavou na druhé straně dveří, přičemž trčící skleněné střepy při sebemenším pohybu přímo ohrožovaly jeho krční tepny.

Zasahující posádka si po zjištění situace ihned vyžádala pomoc dalšího, lékařského týmu, a také hasičů. Nejprve bylo nutno krytím ochránit obličej pacienta, a poté za pomocí hasičů odstranit životu nebezpečné střepy. Záchranáři upravili polohu postiženého a poté se jim podařilo jeho hlavu vyprostit bez dalšího poškození. Lékař zjistil vícečetná poranění v oblasti hlavy s krevní ztrátou, která však nebyla život ohrožující.

Posádky pacienta zajistily krčním límcem, zavedly nitrožilní vstup a podaly infuzní roztok. Poté byl muž transportován na chirurgickou ambulanci karvinské nemocnice.

PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK