logo

Senior v Dacii ujel po dálnici D1 sedm kilometrů protisměrem

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali na lince tísňového volání 158 v neděli 26. listopadu večer deset minut před půl sedmou oznámení, že po dálnici D1 jede osobní vozidlo v protisměru. Během jedné minuty volali i další řidiči a obsah jejich oznámení byl stejný – vozidlo jedoucí v protisměru.

Operační důstojník okamžitě předal informace všem dálničním policejním hlídkám a získal od oznamovatelů co nejpřesnější údaje k místu, kde se podezřelé vozidlo pohybuje, abychom mohli přijmout adekvátní opatření a provoz na dálnici D1 v daném místě co nejrychleji zastavit. Do spolupráce jsme přizvali také kolegy ze sousedního dálničního oddělení v Domašově.

Od volajících řidičů operační důstojník zjistil, že řidič se s osobním vozidlem pohybuje v úseku kolem 162. kilometru v jízdním pásu na Brno, ale jede v protisměru, tedy směrem na Prahu. Policejní hlídky na dálnici D1 zastavily provoz a snažily se co nejrychleji podezřelé vozidlo zastavit a zabránit tak případné dopravní nehodě s protijedoucími vozidly, jejichž řidiči neměli tušení o tom, jaké jim může hrozit nebezpečí. Podezřelé osobní vozidlo se podařilo dálničním policistům zastavit na 154,5 kilometru. Jednalo se o osobní vozidlo Dacia Sandero, za jehož volantem seděl třiasedmdesátiletý muž, který se až od policejní hlídky dozvěděl, že jede po dálnici v protisměru. Při jízdě, kdy řidič ujel v protisměru nejméně sedm kilometrů, nedošlo naštěstí k žádné dopravní nehodě ani k žádné jiné mimořádné události. Ostatní řidiči byli o pohybu vozidla v protisměru varováni prostřednictvím informačních portálů.

Policisté dalším šetřením zjistili, že řidič na dálnici D1 najel na nájezdu na 162. kilometru, když nerespektoval svislé dopravní značení – zákaz vjezdu všech vozidel a přikázaný směr objíždění vpravo. V jízdě v protisměru pokračoval, i když se míjel s protijedoucími vozidly. Policisté u řidiče provedli orientační dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Negativní výsledek měl také provedený test na přítomnost omamných a psychotropních látek.

Na místo události byl vyslán výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Žďár nad Sázavou. Žďárští kriminalisté si případ převzali a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí řidiči trest odnětí svobody až pět let.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR