logo

Senioři přišli při podvodu o 700 tisíc korun, peníze jim zachránil duchapřítomný taxikář

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Další případ, kdy se někdo pokusil okrást seniory, se stal dne 11. září 2018 na Sokolovsku. Neznámý muž telefonicky kontaktoval seniory, a řekl jim, že je ve velkém průšvihu, že by potřeboval půjčit peníze.

Žena si myslela, že se jedná o jejich příbuzného a sama volajícímu sdělila jméno příbuzného. Volající pouze přisvědčil, že je to on. Následně seniorku požádal o půjčku ve výši 700 000 Kč. Během krátké doby proběhlo několik telefonátů a poškození nakonec souhlasili, že požadované peníze pošlou. Neznámý muž však požadoval, aby peníze předali osobě, která pro ně přijede k jejich bydlišti. Jednalo se právě o taxikáře, který měl obálku s penězi vyzvednout a odvést k předání.

Senioři muži opravdu téměř celou požadovanou částku v obálce předali a navrch dle požadavku volajícího, dali taxikáři za jeho služby dalších 5 000 Kč. Taxikář z místa s obálkou odjel. Celá situace mu byla podezřelá, a tak neváhal a obrátil se na policii. Svým duchapřítomným jednáním tak zachránil seniorům zřejmě jejich celoživotní úspory, které jim byli již vráceny.

Ve stejný den, kdy senioři předali muži obálku s penězi, volala na policii také rodina poškzených tím, že nikdo z jejich rodiny o peníze nežádal a že se jedná o podvod. V tu dobu už měli naštěstí policisté obálku s penězi u sebe.

A JAK NESTÁT OBĚTÍ PODVODNÍKŮ?
Bohužel právě senioři se stávají dost často obětí podvodníků, kteří se vydávají za někoho jiného. Podvodníci mají často velmi dobře vymyšlený plán a historky, kterými seniory přesvědčují o pravosti celé situace a je jedno jestli jde o telefonický hovor nebo stojí podvodník přímo za dveřmi.

Často právě jedině rodina může seniora poučit o těchto rizicích. A proto poučte své rodiče a prarodiče a předejte jim několik základních rad, kterých by se měli držet.

NEBUĎTE DŮVEŘIVÍ! a vždy chtějte, aby se vám volající nebo osoba za dveřmi představila jako první
nepředávejte nikdy cizím lidem, žádné peníze
jakmile se s touto situací setkáte, např. po vás bude někdo po telefonu chtít peníze, informujte o tom vždy policii, a to i přesto, že vy sami jste je odmítli a žádné peníze jste jim nedali
nedovolte, aby byl činěn na vás nátlak nebo vás žadatel nutil k okamžitému a rychlému rozhodnutí
ověřujte si informace, zavolejte svému vnukovi, dceři apod. jestli jsou to opravdu oni, kdo po vás požaduje peníze
vždy se s někým z rodiny ještě poraďte o vhodnosti půjčky, i rodinný příslušník může mít finanční problémy a peníze vám už nikdy nemusí vrátit

mjr. Mgr. Kateřina Böhmová, Policie ČR