logo

Silvestr 2017 a Nový rok 2018 v Jihomoravském kraji, tragická nehoda na D1 i neštěstí v baru

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Za prvních 7 hodin roku 2018 řešili policisté 140 událostí (v součtu s večerem 197), což zhruba odpovídá číslům z minulých let. Kromě několika potyček na ulici, rozepří v barech a krádeží jsme museli řešit i několik vážných událostí.

V prostoru 192 km dálnice ve směru na Vyškov došlo krátce před jednou hodinou k dopravní nehodě, při které řidič narazil do středových svodidel. Podle prvotního šetření z vozu vystoupil, překonal svodidla a bohužel vstoupil do jízdní dráhy dodávky v protisměrném jízdním pásu. Sedmadvacetiletý muž na místě zemřel. Provoz na dálnici byl po dobu vyšetřování několik hodin omezen, řidič dodávky absolvoval dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Okolnosti tragické nehody vyšetřují policisté.

Kolem čtvrté hodiny ranni spěchali brněnští policisté i záchranáři do jednoho z vinohradských barů. Tam měl podle svědků a prvotního prověřování neodborně manipulovat s legálně drženou zbraní devětadvacetiletý muž. Přitom si prostřelil hlavu. Jak přesně k události došlo a zda při ní hrál roli alkohol, prověřují kriminalisté. Muž byl transportován do nemocnice.

O půl sedmé došlo k dopravní nehodě v Brně v ulici Přístavní, osobní vůz Renault tam skončil na boku. Devětadvacetiletá řidička přes zranění zvládla absolvovat dechovou zkoušku. Vzhledem k pozitivnímu výsledku (více než 2 promile) putovala na odběr krve.

Břeclavští policisté zjišťují, kdo v ulici Za Bankou poškodil parkovací automat. Neznámý pachatel do něj vhodil zábavnou pyrotechniku a způsobil tak škodu 60 tisíc korun.

Silvestr z pohledu Městské policie Brno
Na přelomu roku odhalili strážníci nelegálního prodejce zábavní pyrotechniky a v centru města spěchali i k muži pořezanému nožem. Záhy vyšlo najevo, že si zranění způsobil sám.

Vůbec nejčastěji zvonily na lince 156 telefony kvůli zatoulaným psům. Zvířata vyplašená hlasitými ránami chyběla v průběhu odpoledne, večera a noci přibližně dvacítce majitelů. Některé psy odchytily hlídky městské policie, jiné kolemjdoucí, další vypátrali přímo jejich vlastníci.

Městská policie již v předstihu doporučovala připnout při každém venčení psa na vodítko. Procházky se psy je na konci roku příhodné plánovat tak, aby nebylo nutné vycházet v pokročilejších večerních a nočních hodinách. Pobyt na klidnějším místě přispívá k psychické pohodě zvířat a vhodnou organizací vycházek lze zabránit útěku psa. Nečekané rány mohou vyplašit i jinak klidné a dobře vycvičené zvíře. Strážníci potom bezhlavě běžící psy odchytávají často na silnicích a dalších nebezpečných místech. Jednoho takového psa viděli motoristé například na čtyřproudové silnici v Hradecké ulici.

Přibylo opilých, byl mezi nimi i mladistvý
S postupujícím časem se pozvolna množily také případy, kdy strážníci museli nařídit převoz na záchytnou stanici. Počty ovšem nebyly nijak dramatické, jednalo se celkem o deset osob. Během večera hlídky našly bezvládné opilce například v Medlánkách, městské části Brno-střed, Novém Lískovci či Slatině. V posledním zmíněném případě šlo o ženu, ve zbylých o muže.

Závažněji zpočátku působila situace na náměstí Míru, kde již v brzkých večerních hodinách ležel u zastávky šestnáctiletý muž. Byl natolik silně opilý, že k němu strážníci museli ihned po příjezdu přivolat lékaře. Mladík sice neztratil vědomí, nedokázal však jakkoliv reagovat na otázky strážníků. Zdravotníci ho vyšetřili a následně kontaktovali matku. Jeho stav se natolik zlepšil, že si ho před půl devátou večer mohla převzít do své péče. Případ strážníci postupují do správního řízení, aby bylo možné stanovit, kdo alkohol mladíkovi poskytl. Informovat budou i sociální pracovníky.

Na Silvestra krátce po 16. hodině strážníci dopadli muže, který podle svědka prodával bez povolení zábavní pyrotechniku před vstupem do podchodu pod hlavním nádražím z ulice Dornych. Jeho improvizované prodejní místo neměli strážníci potíže najít. Zboží měl uložené v nákupním vozíku a vyskládané i v nejbližším okolí na chodníku. Hlídka městské policie pětačtyřicetiletého muže přistihla, když nabízel takovou pyrotechniku, kterou je podle zákona možné prodávat jen v kamenných provozovnách. Dohromady se jednalo o 27 převážně menších balení. Muž skutečně nebyl schopen předložit žádné dokumenty, včetně případného povolení k záboru veřejného prostranství. Porušil i další podmínku prodeje, neboť u sebe neměl hasicí přístroj. Strážníci mu proto zakázali další prodej a vykázali ho. Ve správním řízení mu hrozí pokuta do dvou set tisíc korun.

Krvácení si muž přivodil sám
Největší očekávání byla ovšem spjatá s děním po silvestrovské půlnoci. Městská policie na tuto noc posílila dohled prakticky v celém Brně. Desítky hlídek se zaměřily především na vyhledávaná náměstí, frekventované přestupní uzly či lokality s oblíbenými hudebními kluby. Kromě toho, že se na několika chráněných budovách spustily kvůli výbuchům pyrotechniky alarmy, však v prvních hodinách k žádným větším potížím nedošlo.

I stížnosti na burácení pyrotechnických výrobků byly, s přihlédnutím k rozsahu oslav, spíše ojedinělé. Na linku 156 se ozval třeba řidič, kterého v Zábrdovicích znepokojilo údajné odhazování petard v těsné blízkosti silnice. Oznámení se však nepotvrdilo, přestože hlídka na uvedenou adresu dorazila během čtyř minut. Skupinu mladých lidí, kterou na místě zastihla, pro jistotu upozornila, že zábavní pyrotechnikou nesmí ohrozit provoz. Všichni přítomní se zaručili, že v blízkosti silnice nebudou petardy používat.

Nejvážněji znějící informaci tak strážníci prověřovali až na Nový rok po sedmé hodině ráno. V Divadelní ulici se podle volajícího pohybovalo několik opilých lidí, mezi nimiž byl člověk pořezaný na ruce. Strážníci však zjistili, že se šestačtyřicetiletý muž pořezal vlastním nožem, když s ním v opilosti neopatrně manipuloval. Řeznou ránu na předloktí mu ošetřili zdravotníci a převezli ho do nemocnice.

Silvestrovské oslavy pohledem jihomoravských hasičů
Během silvestrovských oslav vyjížděli jihomoravští hasiči ke čtrnácti událostem. V šesti případech se jednalo o požáry.

Ve srovnání s přechozím rokem událostí výrazně ubylo. Nejčastěji hořely popelnice a kontejnery. K závažnějšímu požáru vyjížděli hasiči ve Znojmě, kde hořela střecha a solární panely. Vyšetřovatel zde odhadl škodu na 200 000 Kč. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Klidné oslavy konce roku poznamenala tragická nehoda v Brně. Jednotky ze stanic Lidická a BVV vyjížděly po půlnoci na 192. kilometr dálnice D1. Zde ve směru na Ostravu havaroval osobní automobil a posléze ve směru na Prahu dodávka, která se střetla s přecházejícím řidičem osobního automobilu. Řidič osobního vozu utrpěl vážná zranění, kterým na místě podlehl. Hasiči zabezpečili obě vozidla proti vzniku požáru a dále asistovali odtahové službě.

por. Pavel Šváb, Policie ČR + Mgr. Jakub Ghanem, MP Brno + Filip Venclovský, HZS JMK