logo

500 přijatých oznámení, 32 zadržených pachatelů, takový byl silvestr v Praze z pohledu Policie ČR

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na bezpečný průběh silvestrovských oslav v centru metropole dohlíželo několik stovek policistů a strážníků. Ti ve valné většině řešili drobné potyčky, přestupky v dopravě nebo přestupky proti občanskému soužití či majetku apod. Na policejní služebně skončily tři osoby, které nerespektovaly dodržování veřejného pořádku.

Nad rámec silvestrovských opatření jsme v pondělí 1. ledna 2018 po třetí hodině ranní přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Spálené ulici v Praze 1. Řidič osobního vozidla tam na přechodu srazil šestadvacetiletou ženu, která svým zraněním na místě podlehla. Řidič byl podroben orientační dechové zkoušce. Přístroj na displeji ukázal přes 2 promile alkoholu v dechu. V současné době se celá událost prošetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti, za což v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

V průběhu neděle 31. prosince 2017 přijala tísňová linka pražské policie přes 500 oznámení a bylo zadrženo 32 pachatelů.

Pražská záchranka řešila během silvestrovské noci 258 událostí
Během silvestrovské noci (od 18:30 do 6:30) řešila Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy 258 událostí, což je oproti loňskému roku o něco menší počet. Toto množství odpovídá 75 procentům případů řešených za průměrnou 24hodinovou směnu. Největší vytížení přinesly po klidnějším úvodu večera první hodiny Nového roku, a to především v centru města.

Pražští záchranáři ošetřili 82 pacientů v přímé souvislosti se silvestrovskými oslavami a s konzumací alkoholu. Z tohoto počtu se 13 pacientů zranilo při manipulaci se zábavní pyrotechnikou, pouze jedno zranění bylo ale vážnějšího charakteru, kdy došlo ke ztrátě tkáně prstu. Ve spojitosti se zvýšenou konzumací alkoholu byly častou příčinou zdravotních obtíží případy intoxikací nebo úrazy – především pády, ale i napadení.

V časných ranních hodinách Nového roku došlo k závažné dopravní nehodě v centru Prahy, kdy střet s osobním vozem vedl k smrtelnému poranění mladé cizinky. Bohužel i přes veškeré oživovací pokusy, jak dle svědků, tak i posádek na místě, žena zemřela. Kromě tohoto tragického případu během noci nedošlo k žádné mimořádné události zdravotnického charakteru.

Díky posílení provozu, ať už o speciální modul Golem na Václavském náměstí, nebo mimořádně nasazené posádky záchranářů v pražských ulicích a dispečerky ve Zdravotnickém operačním středisku, se dařilo všechny tísňové výzvy plynule odbavovat po celou noční směnu.

por. Jan Rybanský, Policie ČR + Bc. Jana Poštová, ZZS HMP