logo

Silvestrovské oslavy a příchod Nového roku zaměstnaly na Vysočině policisty

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

KRAJ VYSOČINA – Oslavy související s koncem roku a příchodem Nového roku v Kraji Vysočina přinesly celou řadu událostí, které museli řešit policisté. Přijali jsme jedno oznámení, které se týkalo poranění při používání zábavní pyrotechniky. V obci na Žďársku se krátce po půlnoci při odpalování pyrotechniky zranilo nezletilé osmileté dítě, které muselo být převezeno do nemocnice v Brně. Nepřijali jsme žádné oznámení případném požáru, který by souvisel se zábavní pyrotechnikou.

Za uplynulých čtyřiadvacet hodin přijali policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina celkem 103 nejrůznějších oznámení, která museli operační důstojníci řešit. Celkem v 52 případech se oznámení se týkalo fyzických napadení a opileckých rvaček, a to na území celého Kraje Vysočina. Od půlnoci se také výrazně zvýšil počet telefonátů, které měly na svědomí podnapilé osoby. Noční volání se nejčastěji týkala rušní nočního klidu v souvislosti s používáním zábavní pyrotechniky, a také různých fyzických napadání a drobných potyček mezi podnapilými osobami. Pro službu konající policisty na integrovaném operačním středisku bývá silvestrovská služba vždy mimořádně náročná, neboť většina volajících jsou osoby pod vlivem alkoholu, které často používají vulgární výrazy, policisty také často urážejí a velice obtížně dokážou formulovat důvodu svého volání. Přesto musí policisté dokázat rychle vyhodnotit závažnost oznámení a zareagovat tak, aby nedošlo v případě ohrožení zdraví nebo životů lidí k prodlení.

V průběhu Silvestra a Nového roku policisté v našem kraji umístili na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě celkem osm osob. Většinou se jednalo i případy, kdy podnapilé osoby v místě svého bydliště napadali ostatní členy domácnosti nebo budili na místě veřejně přístupném pohoršení tím, že byli silně opilí a obtěžovali své okolí. Lidé pak žádali cestou linky tísňového volání 158 od policistů, aby jim pomohli a proti podnapilé osobě zakročili.

Za uplynulých čtyřiadvacet hodin jsme dokumentovali šest dopravních nehod, které si vyžádaly pět lehkých zranění. V jednom případě policisté zjistili, že za volant usedl řidič pod vlivem alkoholu.

Zábavní pyrotechnika poškodila čekárnu
Policisté integrovaného operačního střediska přijali dnes krátce před jedenáctou hodinou oznámení, že neznámý pachatel zřejmě po nočním použití zábavní pyrotechniky poškodil dřevěnou čekárnu u autobusové zastávky v Třebíči – Sokolí. Na místo vyjeli policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří prvotním šetřením zjistili, že neznámý pachatel v čekárně odpálil blíže nezjištěnou pyrotechniku. Tím se narušila konstrukce dřevné čekárny. Vzniklá škoda byla vyčíslena předběžně na nejméně 10 000 korun. Policisté věc zadokumentovali, místo ohledal kriminalistický technik, který zajistil upotřebitelné stopy. Po pachateli policisté pátrají.

Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní
Policisté z dopravního inspektorátu Třebíč vyjížděli dnes – 1. ledna – kolem půl čtvrté ráno vyšetřovat okolnosti dopravní nehody, která se stala na silnici I/23 v katastru obce Vladislav. Šestadvacetiletý řidič osobního vozidla Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Náměště nad Oslavou a jel směrem k obci Vladislav. Nepřizpůsobil rychlost jízdy a na namrzlém povrchu vozovky vjel na přímém úseku do protisměru, dále přes levou krajnici na pole, které přejel a havaroval v přilehlém lese. Při nehodě se řidič, který cestoval ve vozidle sám, zranil. Na vozidle vznikla škoda ve výši 30 000 korun. Policisté provedli na místě orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu s pozitivním výsledkem. Odborného měření nebyl řidič vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen, proto si policisté vyžádali zajištění odběru krve ve zdravotnickém zařízení, kam byl převezen. Řidič nepředložil policistům řidičský průkaz. Věc dopravní nehody bude předmětem dalšího šetření a podle výsledků rozboru krve bude stanovena právní kvalifikace řidičova jednání.

Při dopravní nehodě se zranily čtyři osoby
Za uplynulých čtyřiadvacet hodin jsme v Kraji Vysočina dokumentovali šest dopravních nehod, které si vyžádaly pět lehkých zranění. V jednom případě policisté zjistili, že za volant usedl řidič pod vlivem alkoholu.

Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v neděli 31. prosince krátce před třináctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/360 na Třebíčsku. Sedmatřicetiletý řidič osobního vozidla Fiat Bravo projížděl po silnici ve směru jízdy od Jaroměřic nad Rokytnou směrem na Třebíč. V katastru obce Jaroměřice nad Rokytnou nepřizpůsobil rychlost jízdy a před pravotočivou zatáčkou vyjel s vozidlem vlevo mimo pozemní komunikaci, kde narazil do silničního příkopu. Vozidlo se odrazilo a narazilo do ovocného stromu a havarovalo mimo pozemní komunikaci do prostoru pole, kde zůstalo převrácené na střeše. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a tří spolujezdců, kteří byli ošetřeni ve vozidle zdravotnické záchranné služby a poté převezeni do nemocnice v Třebíči.. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle ve 20 000 korun. Alkohol u řidiče vozidla vyloučila provedená dechová zkouška na místě dopravní nehody. Další okolnosti nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

Silně opilý muž ležel na chodníku
V průběhu Silvestra a Nového roku policisté v našem kraji umístili na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě celkem osm osob. Většinou se jednalo i případy, kdy podnapilé osoby v místě svého bydliště napadali ostatní členy domácnosti nebo budili na místě veřejně přístupném pohoršení tím, že byli silně opilí a obtěžovali své okolí. Lidé pak žádali cestou linky tísňového volání 158 od policistů, aby jim pomohli a proti podnapilé osobě zakročili.

Jeden takový případ se odehrál v Humpolci. Na Silvestra kolem třiadvacáté hodiny byla policejní hlídka vyslána do Humpolce do ulice Soukenická do blízkosti tamního baru, kde se měla nacházet silně podnapilá osoba. Po příjezdu na místo policisté zjistili, že zde bezvládně leží na chodníku muž, který není schopen postavit se na nohy a není schopen samostatné chůze. Provedenou dechovou zkouškou mu na místě byla naměřena hodnota 3,33 promile alkoholu v dechu. Vzhledem k tomu, že čtyřiačtyřicetiletý muž ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanicu do Jihlavy k vystřízlivění.

Další případ podnapilé osoby řešili policisté z obvodního oddělení Kamenice nad Lipou, kteří vyjížděli včera hodinu před půlnoci do Žirovnice. V bytě zde napadal slovně a fyzicky podnapilý cizinec svoji manželku. Policisté provedli u dvaatřicetiletého muže dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 1,76 promile alkoholu v dechu. Policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanicu do Jihlavy k vystřízlivění.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR