logo

Skupina plánovala na jihu Moravy přepadení rodiny, došla si pro ní zásahová jednotka

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Detektivové NCOZ v těchto dnech podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby na pět osob podezřelých ze závažné násilné trestné činnosti, jedná se o tři státní příslušníky České republiky a dva občany Slovenské republiky. Muži měli koncem minulého roku připravovat loupežné přepadení rodinného domu na jižní Moravě, návrh byl dozorujícím státním zástupcem vzápětí akceptován.

Pouhé čtyři dny měli k dispozici kriminalisté NCOZ SKPV Expozitury Brno, od chvíle kdy se dozvěděli o připravované loupežné výpravě pěti podezřelých osob, aby zabránili podezřelým zaútočit na vytipované oběti. Organizovaná skupina pachatelů, která se dlouhodobě zabývala různou trestnou činnosti a upoutala tak na sebe pozornost orgánů činných v trestním řízení, hodlala získat za použití násilí značnou finanční částku, tou měla disponovat rodina z jižní Moravy. Případem s krycím názvem „FAST“ se kriminalisté zabývali koncem minulého roku.

Skupina, v současné době již obžalovaných osob, se dohodla na tom, že s pomocí pohrůžky násilí nebo bezprostředním užitím násilí přiměje nezletilého dvanáctiletého chlapce a jeho příbuzné k vydání veškeré finanční hotovosti, která se měla nacházet
v jejich rodinném domě, přičemž skupina očekávala zisk v minimální výši 90.000 USD.

Obžalovaní se několikrát setkali, domlouvali se na společném postupu při plánovaném násilném získání finanční hotovosti, soustavně a pečlivě monitorovali bydliště a pohyb poškozených, jejich denní režim, zabezpečení domu, dokonce neváhali vniknout na oplocený pozemek, aby si mohli ověřit předpokládanou přístupovou cestu do samotného obydlí. Nebáli se také oslovit kamarády a spolužáky nezletilého, aby se od nich pod různými legendami dozvěděli, kde má dotyčná rodina uložené své peníze. Pokud se některý chlapec ohradil či se vzpíral, uštědřili mu dokonce i políček.

S ohledem na zjištěné skutečnosti o připravované loupeži bylo rozhodnuto o realizaci skupiny pachatelů, při které detektivové NCOZ SKPV ve spolupráci se Zásahovou jednotkou KŘ P Jihomoravského kraje postupně zadrželi všech pět podezřelých osob ve věku od 35 do 48 let.

Jak později vyšlo najevo, obžalovaní byli přesvědčeni o úspěšnosti své připravované akce, při které by neváhali použít i toho nejhrubšího násilí, zákrok policistů je více než překvapil. Příslušný soud poslal čtyři osoby do vazby, pátá osoba je trestně stíhána na svobodě, přičemž vazební důvody v současné době přetrvávají pouze u dvou obžalovaných.

Zadržené osoby byly obžalovány ze zločinu loupeže podle § 173 odst. 1, odst. 2 písm. c) trestního zákoníku, ve stádiu přípravy podle § 20 odst. 1 trestního zákoníku, spáchaný formou spolupachatelství podle § 23 trestního zákoníku, za což jím hrozí trest odnětí svobody v rozmezí pět až dvanáct let. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně.

pplk. Mgr. Iva Knolová, PČR