logo

Slovenští vojenští policisté se v Německu připravují na působení v operaci EUNAVFOR MED Sophia

Slovenští vojenští policisté se v těchto dnech připravují na nasazení do zahraniční operace EUNAVFOR MED Sophia ve výcvikovém středisku Eckenförd v Německu. Dvouměsíční speciální výcvik začal koncem ledna a potrvá až do 31. března.

Slovenská republika vyčlenila pro zahraniční operaci EUNAVFOR MED Sophia 10 příslušníků vojenské policie, kteří budou ve Středomoří působit v tvz. Boarding týmu na lodi německého námořnictva.

Počet „10“ nebyl náhodný, jedná se o dvě 5-ti členné skupiny, kdy každý má svojí specifickou roli. Německo se zároveň zavázalo poskytnout jim výcvik v podmínkách mořského prostředí, se kterým slovenští vojáci běžně nemají zkušenosti. V prostorech Sea Batalion cvičí pod vedením špičkových instruktorů.

„Naši vojenští policisté jsou v rámci výcviku připravováni po teoretické i praktické stránce a zaměřují se na týmovou spolupráci. V náročnější části cvičí operace proti malým člunům a malým pirátským lodím, ale samozřejmě cvičí i obsazování velkých lodí. Vysoké nároky jsou kladeny především na fyzickou stránku členů Boarding týmu,“ uvedl ředitel slovenské vojenské policie plk. Michal Migát. Ještě dodal, že příslušníci se začali na tuto operaci připravovat již nástupem na výcvik v Německu.

Hlavním úkolem operace EUNAVFOR MED Sophia je zastavení pašování lidi z afrických států do Evropy v souvislosti s imigrační krizí a globální hrozbou terorismu.

Ministerstvo obrany Slovenské Republiky